شرح بیان آیات مشابه در برنامه رادیویی «درسنامه حفظ موضوعی آیات قرآن»

برنامه «درسنامه حفظ موضوعی آیات قرآن» به همت شبكه رادیویی قرآن با دعوت از كارشناسان حفظ و شرح و تفسیر آیات، بیان آیات مشابه و شأن نزول آیات و مفاهیم و بیان قواعد و احادیث می‌پردازد.

1399/12/13
|
17:10

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو قرآن؛ برنامه «درسنامه حفظ موضوعی آیات قرآن» به همت شبكه رادیویی قرآن و با حضور و كارشناسی سیدمحمدمهدی بحرالعلوم، حافظ و خادم‌القرآن و سیدمحسن میرباقری، پژوهشگر با موضوعات متنوع اخلاقی و تربیتی پخش می‌شود.
این برنامه طی ایام هفته به جز پنج‌شنبه و جمعه، صبح‌ها از ساعت 9:10 با دعوت از كارشناسان حفظ و شرح و تفسیر آیات، بیان آیات مشابه و شأن نزول آیات و مفاهیم و بیان قواعد و احادیث به سمع و نظر مخاطبان این رادیو می‌رسد.
طی برنامه «درسنامه حفظ موضوعی آیات» روز، 11 اسفندماه به آیات هفتم و هشتم سوره مباركه زلزال «فَمَنْ یَعْمَلْ مِثْقالَ ذَرَّةٍ خَیْراً یَرَهُ / وَ مَنْ یَعْمَلْ مِثْقالَ ذَرَّةٍ شَرًّا یَرَهُ» پرداخته شد. محمدمهدی بحرالعلوم با اشاره به اینكه این آیات از مصادیق آیات مشابه است، گفت: بنابراین آیات انسان نتایج اعمال خود را و خود آن اعمال را در قیامت خواهد دید. چیزی از اعمال انسان گم و نابود نمی‌شود، نتیجه برای انسان است یا در دنیا یا در آخرت و سوره زلزال درباره آخرت است. بنابراین مطئمن باشید اگر كمترین كار خیری انجام دهید، نتیجه آن را خواهید دید و اگر كمترین كار بدی نیز انجام دهید، نتیجه آن را خواهید دید. حفظ این دو آیه ساده است، اما نكته مهم در امر حفظ این است كه درست بخوانید و درست حفظ كنید تا اشتباهی در تلاوت آیه نداشته باشید.
در بخش دیگر این برنامه، سیدمحسن میرباقری، پژوهشگر قرآنی با اشاره به این دو آیه و اینكه برخی از آیات قرآن چون آیات هفتم و هشتم سوره مباركه زلزال بیشتر مورد توجه قرار گرفته‌اند، تصریح كرد: اگر فردی به اندازه سنگینی یك ذره، عمل خیری انجام دهد، نتیجه آن را می‌بینید و اگر فردی به اندازه سنگینی یه ذره، عمل شر و بدی انجام دهد، نتیجه آن را می‌بینید. عمل در روز قیامت چنانكه در روایات متعدد آمده است، ممثل می‌شود.
یادآور می‌شود، در برنامه‌های گذشته درسنامه حفظ موضوعی آیات، از حضور حجت‌الاسلام ابوالفضل حكیمی، حافظ كل قرآن و مدیر مؤسسه كریمه اهل‌بیت(ع) استفاده شده است.
این برنامه، كاری از گروه آموزش رادیو قرآن است كه به تهیه‌كنندگی فاطمه كاشانی وحید شنبه تا چهارشنبه ساعت 10:15 از رادیو قرآن موج اف ام ردیف 100 مگاهرتز تقدیم شنوندگان می‌شود.

دسترسی سریع