بیان مفاهیم آیه 60 سوره انفال درباره دفاع در برابر دشمن

موضوع آمادگی برای مقابله با دشمن در آیه 60 سوره مباركه انفال در برنامه «درسنامه حفظ» رادیو قرآن بررسی شد.

1399/06/17
|
13:42

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو قرآن، برنامه «درسنامه حفظ» با هدف حفظ موضوعی آیات و ارائه مفاهیم هم‌راستا با طرح تابستانی «قرآن؛ دستور زندگی» (1454) از رادیو قرآن پخش می‌شود.

این برنامه در دو بخش كارشناسی حفظ با حضور حجت‌الاسلام سیدابوالفضل حكیمی، حافظ كل قرآن كریم و مدیر مؤسسه كریمه اهل‌بیت(ع) و همچنین، سیدمحسن میرباقری، مفسر قرآن، به روی آنتن می‌رود.

در برنامه امروز دوشنبه، 17 شهریورماه به آیه 60 سوره مباركه انفال با موضوع آمادگی برای مقابله با دشمن با تمام قدرت پرداخته شد. در این آیه می‌خوانید: «وَأَعِدُّوا لَهُمْ مَا اسْتَطَعْتُمْ مِنْ قُوَّةٍ وَمِنْ رِبَاطِ الْخَیْلِ تُرْهِبُونَ بِهِ عَدُوَّ اللَّهِ وَعَدُوَّكُمْ وَآخَرِینَ مِنْ دُونِهِمْ لَا تَعْلَمُونَهُمُ اللَّهُ یَعْلَمُهُمْ وَمَا تُنْفِقُوا مِنْ شَیْءٍ فِی سَبِیلِ اللَّهِ یُوَفَّ إِلَیْكُمْ وَأَنْتُمْ لَا تُظْلَمُونَ؛ و هر چه در توان دارید از نیرو و اسبهاى آماده بسیج كنید تا با این [تداركات] دشمن خدا و دشمن خودتان و [دشمنان] دیگرى را جز ایشان كه شما نمى ‏شناسیدشان و خدا آنان را مى ‏شناسد بترسانید و هر چیزى در راه خدا خرج كنید پاداشش به خود شما بازگردانیده مى ‏شود و بر شما ستم نخواهد رفت.»

حجت‌الاسلام حكیمی درباره نكات این آیه اظهار كرد: تعبیر «مِنْ قُوَّةٍ» به معنای توانایی‌های مختلف در عرصه‌های اقتصادی، نظامی، فرهنگی و ... است. سرنگونی پهپاد فوق پیشرفته آمریكا، توقیف نفتكش انگلیسی در تنگه هرمز كه نیروهای مسلح انجام دادند و موشك‌باران پایگاه عین‌الاسد در پاسخ به جنایت آمریكایی‌ها در به شهادت رساندن سردار شهید سلیمانی از نمونه‌هایی است كه این آیه كریمه را ترسیم می‌كند كه نشان می‌دهد، باید در توجه به پایبندی به این آیات و بالابردن توانایی خود بیش از پیش تلاش كنیم.

صوت درسنامه حفظ را بشنوید.
flowplayer
00:00
08:12
دانلود

یادآور می‌شود، این برنامه به همت گروه آموزش رادیو قرآن، با موضوعات اخلاقی، سبك زندگی و ... به تهیه‌كنندگی فاطمه كاشانی وحید در ایام هفته در ساعت 9:30 به مدت 10 دقیقه از رادیو قرآن تقدیم شنوندگان می‌شود.

دسترسی سریع