زندگینامه سردار جاوید الاثر "حاج احمد متوسلیان " در برنامه حكایت جاودانگی

برنامه حكایت جاودانگی پنج شنبه 25 آذر ماه به زندگینامه سردار جاوید الاثر "حاج احمد متوسلیان " خواهد پرداخت.

1400/09/24
|
14:29

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو قرآن، برنامه ی حكایت جاودانگی با موضوع گرامیداشت یاد و خاطره شهدای هشت سال دفاع مقدس و شهدای مدافع حرم و نگاهی به سیره قرآنی آن عزیزان هر هفته از رادیو قرآن پخش می شود.
معرفی كتاب، گزیده ای از وصیت نامه شهید و فرازهای قرآنی آن، خاطرات شهید از زبان همسر، روایت گوشه ای از زندگی شهید با صدای وی و خانواده، پخش گوشه ای از فیلم، كلیپ و یا سریالی كه با محوریت زندگی شهید مورد نظر ساخته شده و گزارش مردمی از بخش های مختلف این برنامه مستد - تركیبی است.
در برنامه روز پنج شنبه 25 آذر ماه به زندگینامه سردار جاوید الاثر "حاج احمد متوسلیان " پرداخته خواهد شد.
سال 1332 مقارن با كودتای سیاه آمریكایی در محله امامزاده سیداسماعیل خیابان مولوی تهران نوزادی چشم به جهان گشود كه ولادتش كاشانه كوچك مؤمن و زحمتكش «متوسلیان » را غرق در نور و سرور كرد. در گوش نو رسیده كوچك، اذان و اقامه می خوانند و او را احمد می نامند.

احمد متوسلیان دوران تحصیلات خود را در دبستان اسلامی «مصطفوی» سپری كرد.
ضمن تحصیل به پدرش كه در بازار به شغل شیرینی فروشی اشتغال داشت كمك می كرد. در همان سالهای نوجوانی با شركت فعال در هیئت های مذهبی و كلاس های قرآن در مساجد جنوب شهر از ظلم و جنایت رژیم منحوس پهلوی آگاه شد و از همان زمان قدم به میدان مبارزه با طاغوت گذاشت. پس از پایان دوره ابتدایی در هنرستان صنعتی شبانه به تحصیل ادامه داد و در سال 1351 موفق به اخذ دیپلم گردید. سپس به خدمت سربازی اعزام شد و در شیراز دوره تخصصی تانك را گذراند و پس از آن به سرپل ذهاب اعزام شد. او در دوران سربازی فردی مذهبی و مومن بود و پس از اتمام خدمت در یك شركت تاسیساتی خصوصی استخدام شد و بعد از چند ماه به خرم آباد منتقل گردید و به فعالیت های سیاسی تبلیغاتی خود ادامه داد تا اینكه پس از مدت ها تعقیب و گریز در سال 1354 توسط اكیپی از كمیته مشترك ضدخرابكاری ساواك دستگیر و روانه زندان شد و مدت 5 ماه در سلول و 9 ماه هم در بند عمومی گذراند. به روایت همرزمانش با وجود تحمل شكنجه های جسمی و روحی فراوان حسرت شنیدن یك آخ را بر دل سیاه آنان گذاشت و با بالا گرفتن موج انقلاب اسلامی از زندان آزاد گردید و به آغوش ملت بازگردید.

در شروع قیام های خونین قم و تبریز در سال 1356 نقش رابط و هماهنگ كننده تظاهرات را در محلات جنوب تهران عهده دار بود. رابطه های تنگاتنگ با حركت های مكتبی دانشجویی و روحانیت را داشت در روزهای 21 و 22 بهمن 1357 از تلاش و ایثار چشمگیری از خودنشان داد. با پیروزی انقلاب مسئولیت كمیته انقلاب اسلامی محل خود را عهده دار شد و پس از تشكیل سپاه به این ارگان پیوست و با دوستانش و همرزمانش با حداقل امكان به سازماندهی نیروها همت گماشت.
روز اول فروردین 1361 عملیات فتح المبین آغاز شد و تیپ محمد رسول الله (ص) به فرماندهی حاج احمد علاوه بر مأموریت هایی كه داشت مأمور گرفتن گلوگاه و نبض دشمن یعنی توپخانه عراق شد، كه با هدایت و فرماندهی حاج احمد این امر صورت گرفت و فتح المبین بزرگی به وقوع پیوست.

عملیات بیت المقدس دومین عملیاتی بود كه حاج احمد و تیپ نوپایش در ان شركت داشتند كه در این عملیات نیز این تیپ و فرمانده مقتدرش نقش بزرگی داشتند و داستان جنگ نابرابر آنها در دژ شلمچه بیشتر به افسانه شباهت داشت تا واقعیت.

در جریان یورش ظالمانه اسرائیل به جنوب لبنان در سال 1361 اطلاع دادند كه بیروت محاصر شده و ساناد سفارتخانه جمهوری اسلامی ایران در معرض خطر است. آقای موسوی كاردار سفارت ایران از حاج احمد خواست برای آوردن اسناد ا ز سفارتخانه اقدام كند.

14 تیر 1361، حاج احمد متوسلیان به همراه سه تن دیگر از همراهانش جهت تهیه گزارشی از وضعیت پایتخت لبنان، عازم این كشور شدند و در حالی كه عازم محل كار خود در سفارت ایران بودند در مسیر طرابلس به بیروت به دست نیروهای حزب فالانژ لبنان به اسارت درآمدند. حاج «احمد متوسلیان»،« سید محسن موسوی»، «كاظم اخوان» و «تقی رستگار مقدم».

حاج احمد متوسلیان، فرماندهی است كه در طول حیات كوتاه نظامی اش، سیره و روشی منحصربفرد در فرماندهی ابداع كرد و شخصیت بانفوذ و تاثیرگذارش برای همیشه در خاطرات همرزمانش ماندگار شد.

آگاهی و شناخت بالای سردار حاج احمد متوسلیان در مسائل سیاسی اجتماعی از جمله خصوصیات بارز ایشان بود. در تصمیم گیری هایش دقت نظر داشت. ضمن قاطعیت در كار بر دل ها فرماندهی می كرد و همواره در بطن مشكلات حضور داشت به همین دلیل در سخت ترین شرایط كسی او را تنها نمی گذاشت. علاقه به مطالعه و بحث پیرامون اخبار و رویدادها از خصوصیات دیگر او بود. در مواقع مقتضی در جمع صمیمی همرزمانش پیرامون مسائل اعتقادی بحث می شد و حاج احمد نسبت به شهدا و خانواده های محترمشان احترام خاصی قائل بود و در هر فرصتی به مزار شهدا می رفت و برای رسیدگی به معضلات و حوائج خانواده های این عزیزان تلاش می كرد و در غم همرزمانش می سوخت.

نقل می كنند هنگامی كه بر مزار شهید جهان آرا حاضر می شد آنچنان از خود بیخود می شد كه تا ساعت ها بی وقفه اشك می ریخت و یكی از برادرها نقل می كند شبی در جوار مرقد مطهر حضرت زینب تا صبح به گریه و نیاز مشغول بود. حوالی سحر با سیمایی بشاش و لبی خندان به سوی همسفرانش آمد و در پاسخ سوال دوستانش كه خوشحالی او را جویا شده بودند گفته بود از سرشب داشتم در فراق برادران شهیدم مخصوصاً شهید حمید توسلی اشك می ریختم به ائمه سادات متوسل شدم تا بلكه ایشان در كارم عنایتی فرماید. چند لحظه پیش ناگهان دیدم یك پیرمرد نورانی با محاسن سفید و لباس بسیجی بر تن كنارم آمد و ایستاد و گفت پسرم بی تابی نكن لحظه اجابت دعایت نزدیك شده است.

كتاب «راز احمد» روایتی متفاوت از سفر بی بازگشت سردار جاویدالاثر حاج احمد متوسلیان از خرمشهر تا بیروت به قلم «حمید داودآبادی»، به همت نشر یا زهرا ( س) منتشر شده است.
حمید داوودآبادی می گوید :
(كتاب «راز احمد» 450 صفحه تحقیقات من و 250 صفحه نیز مستنداتی است كه در این زمینه جمع‌آوری كردم.داود آبادی پیرامون حاج احمد متوسلیان ابراز كرد: حاج احمد از جمله شهدایی است كه روایت‌های متعدد در مورد ناپدید شدنش وجود دارد، حتی برخی نقل می‌كردند كه حاج احمد متوسلیان هنوز زنده است و در زندان‌های رژیم صهیونیستی قرار دارد. من تحقیقاتم را بر پایه روایت‌ها واقعی پایه‌گذاری كردم لذا كتاب «راز احمد» مستندی حقیقی از زندگی و سرنوشت حاج احمد متوسلیان است.
كتاب «راز احمد» حاوی مستنداتی خواندنی و جذاب است كه برای اولین بار مطرح شده و برای كسانی كه به دنبال پرونده حاج احمد متوسلیان هستند بسیار ویژه خواهد بود، در این كتاب سیره و روش حاج احمد متوسلیان در زندگیش را نیز مطرح كردم، در طی این سال‌ها آنقدر به دنبال ربوده شدن حاج احمد متوسلیان بودیم كه فراموش كردیم این فرد پیشنه و تفكرات خاص خود را نیز داشته است.)

لازم به ذكر است ،برنامه حكایت جاودانگی كاری گروه اطلاع رسانی و محافل رادیو قرآن به تهیه كنندگی سمیرا قنبری، گویندگی یاسر دعاگو ، روایتگری فضه سادات حسینی می باشد كه پنجشنبه ها ساعت 16:30 به مدت 25 دقیقه از رادیو قرآن پخش می شود.

مخاطبان در سرتاسر دنیا می توانند از طریق وب سایتWWW.radioquran.IR از پخش زنده شبكه استفاده و در جریان آخرین خبرهای رادیو قرآن قرار بگیرند.
از طریق موج اف.ام ردیف 100 مگاهرتز شنونده ما باشید.

📻 fm 100 mhz

آدرس صفحات رادیو قرآن در فضای مجازی:

🌐 www.radioquran.ir

instagram.com/radioquran_ir 🆔

http://sapp.ir/radioquran 🆔

https://www.aparat.com/radioquran.ir 🆔

راه های ارتباطی ما:

📩 30000100

☎️ 02122051632_02122043017

دسترسی سریع