نگاهی به زندگینامه شهیده "زینب كمایی"

برنامه "حكایت جاودانگی" پنجشنبه 11 آذر ماه ، به زندگینامه شهیده "زینب كمایی" خواهد پرداخت.

1400/09/10
|
15:09

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو قرآن، حكایت جاودانگی با موضوع گرامیداشت یاد و خاطره شهدای هشت سال دفاع مقدس، شهدای تفحص و شهدای مدافع حرم و نگاهی به سیره قرآنی آن عزیزان از رادیو قرآن پخش می شود.
معرفی كتاب، گزید ه ای از وصیتنامه شهید و فرازهای قرآنی آن، خاطرات شهید از زبان همسر، روایت گوشه ای از زندگی شهید با صدای وی و خانواده، پخش گوشه ای از فیلم، كلیپ و یا سریالی كه با محوریت زندگی شهید مورد نظر ساخته شده و گزارش مردمی از بخش های مختلف این برنامه مستد-تركیبی است.
بر اساس این گزارش حكایت جاودانگی در برنامه روز پنجشنبه 11 آذر ماه به زندگینامه شهیده "زینب كمایی" ، شهید راه حجاب و عفاف خواهد پرداخت.
شهیده زینب كمایی در دهه چهل در آبادان متولد شد. مادربزرگش نام میترا را برای او انتخاب كرد. اما بعد‌ها كه میترا بزرگ شد، به اسمش اعتراض داشت و گفت «مادربزرگ، این هم اسم بود برای من انتخاب كردی؟ اگر در آن دنیا از شما بپرسند كه چرا اسم مرا میترا گذاشته‌اید، چه جوابی می‌دهید؟ من دوست دارم اسمم زینب باشد. من می‌خواهم مثل زینب (س) باشم.» یك روز، روزه گرفت و برای افطاری دوستانش را دعوت كرد و نامش را تغییر داد.

مادر این شهید 14 ساله درباره دفتر خودسازی زینب، این گونه روایت می‌كند:

زینب در دفتر خودسازی خود جدولی كشیده بود كه بیست مورد داشت؛ از نماز به موقع، یاد مرگ، همیشه با وضو بودن، خواندن نماز شب، نماز غفیله و نماز امام زمان (عج)، ورزش صبحگاهی، قرآن خواندن بعد از نماز صبح، حفظ كردن سوره‌های قرآن كریم، دعا كردن در صبح و ظهر و شب، كمتر گناه كردن تا كم‌خوردن صبحانه، ناهار و شام.

دخترم جلوی این موارد ستون‌هایی كشیده بود و هر شب بعد از محاسبه كارهایش جدول را علامت می‌زد؛ من وقتی جدول را دیدم به یاد سادگی زینب در پوشیدن و خوردن افتادم به یاد آن اندام لاغر و نهیفش كه چند تكه استخوان بود، به یاد آن روزه‌های مداوم و افطار‌های ساده، به یاد نماز شب‌های طولانی و بی‌صدایش، به یاد گریه‌های او در سجده‌هایش و دعا‌هایی كه در حق امام خمینی (ره) داشت.

زینب در عمل، تك‌تك موارد آن جدول خودسازی و خیلی از چیز‌هایی كه در آن جدول نیامده بود را رعایت می‌كرد.

فعالیت‌های مذهبی زینب، مورد غضب منافقین قرار گرفته بود، چونكه با آن سن كم كتاب‌های شهید مطهری را می خوانده و در محافل عمومی و آموزشی با كمونیست‌ها و منافقین بحث میكرده و رسوایشان می ساخته.

كوردلان منافق در آخرین نماز مغرب اسفند­ ماه سال 1360 هنگام بازگشت از مسجد او را ربودند؛ سپس با گره زدن چادرش او را خفه كرده و مظلومانه به شهادت رساندند.
او شهیدی است كه تنها به جرم داشتن حجاب و شركت در راهپیمایی علیه بدحجابی توسط منافقین به شهادت رسید.

پیكر مطهر زینب، سه روز بعد پیدا شد و با پیكر‌های غرقِ به خون 360 شهید عملیات «فتح‌المبین» در اصفهان تشییع و در گلستان شهدای اصفهان به خاك سپرده شد.

لازم به ذكر است ،برنامه حكایت جاودانگی كاری گروه اطلاع رسانی و محافل رادیو قرآن به تهیه كنندگی سمیرا قنبری، گویندگی علیرضا كریمی ، روایتگری فضه سادات حسینی می باشد كه پنجشنبه ها ساعت 16:30 به مدت 25 دقیقه از رادیو قرآن پخش می شود.

مخاطبان در سرتاسر دنیا می توانند از طریق وب سایتWWW.radioquran.IR از پخش زنده شبكه استفاده و در جریان آخرین خبرهای رادیو قرآن قرار بگیرند.
از طریق موج اف.ام ردیف 100 مگاهرتز شنونده ما باشید.

📻 fm 100 mhz

آدرس صفحات رادیو قرآن در فضای مجازی:

🌐 www.radioquran.ir

instagram.com/radioquran_ir 🆔

http://sapp.ir/radioquran 🆔

https://www.aparat.com/radioquran.ir 🆔

راه های ارتباطی ما:

📩 30000100

☎️ 02122051632_02122043017

دسترسی سریع