نگاهی به زندگینامه شهید مدافع حرم" رسول خلیلی "

برنامه "حكایت جاودانگی" در سالروز شهادت شهید مدافع حرم "رسول خلیلی" پنجشنبه 27 آبان ماه ، به زندگینامه این شهید بزرگوار خواهد پرداخت.

1400/08/26
|
13:48

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو قرآن، حكایت جاودانگی با موضوع گرامیداشت یاد و خاطره شهدای هشت سال دفاع مقدس، شهدای تفحص و شهدای مدافع حرم و نگاهی به سیره قرآنی آن عزیزان از رادیو قرآن پخش می شود.
معرفی كتاب، گزید ه ای از وصیتنامه شهید و فرازهای قرآنی آن، خاطرات شهید از زبان همسر، روایت گوشه ای از زندگی شهید با صدای وی و خانواده، پخش گوشه ای از فیلم، كلیپ و یا سریالی كه با محوریت زندگی شهید مورد نظر ساخته شده و گزارش مردمی از بخش های مختلف این برنامه مستد-تركیبی است.
بر اساس این گزارش برنامه "حكایت جاودانگی" در برنامه روز پنجشنبه 27 آبان ماه در سالروز شهادت شهید مدافع حرم "رسول خلیلی" به زندگینامه این شهید بزرگوار خواهد پرداخت.
شهید "رسول خلیلی" مصادف با ولادت امام حسن عسگری علیه السلام به دنیا آمد به همین علت نامش را محمد حسن گذاشتند اما در خانه رسول صدایش می كردند.زمانی كه ماموریت بود وضرورت داشت كه اسم مستعارانتخاب كنند؛ رسول اسم مستعار «ابوخلیل» را انتخاب كرده بود. فرزند دوم خانواده‌ بود.و در بیستم آذر سال 1365 در تهران به دنیا آمد.
دانش آموخته ی دانشگاه امام حسین علیه السلام در رشته ی مدیریت بود . بر حسب وظیفه ، به سوریه اعزام شده بود. درتخریب - تاكتیك و جنگ های نامنظم تخصص داشت.
علاقه ی فراوانی به ، ورزش (جودو ، كاراته ، كوهنوردی و راپل) ، خوشنویسی ، نقاشی و طراحی داشت.
از صفات بارز اخلاقی ایشان می توان به خوش رویی و شوخ طبعی ، دل رحم ، دلسوز بودن نسبت به دیگران ، ، عاطفی و پیگیری برای حل مشكلات دیگران بودن، بخشنده بودن، سر به زیر و با حیا ، با غیرت بودن ، ولایی بودن اشاره كرد.
كتاب «رفیق مثل رسول» زندگینامه شهید مدافع حرم رسول خلیلی است كه به قلم شهلا پناهی و به همت انتشارات شهید كاظمی به چاپ چهارم رسیده است. این كتاب روایتی است داستانی از خاطرات شهید رسول خلیلی به همراه دست نوشته ها و خاطرات خودنوشته شهید . در بخش هایی از این كتاب آمده است:
با بچه‌ها به این نتیجه رسیده بودیم كه باید تابع مسئول یا فرمانده گروه باشیم. با فاصله كمی از هم حركت می كردیم. جمعیت روبه روی ما حداقل پنج برابر ما بود .
كم كم كار از شعار و آتش زدن گذشت .به خاطر برتری تعداد جرأت را پیدا كردند كه به سمت ما هجوم بیاورند.سنگ و چوبی بود كه در آسمان بلند می شد و به سروتن ما می خورد .
گاهی ما به سمت آن ها می دویدیم و گاهی هم آن ها به سمت ما .كار به درگیری تن به تن رسید .سعی می كردیم هردو نفر پشت به پشت هم باشیم كه حواسمان به اطراف هم باشد .من و علی ماندیم وسط ,هم می زدیم و هم می خوردیم .
قبل از اینكه بخواهم حرفی به علی بزنم درد شدیدی توی سرم پیچید.از شدت درد چشمهام را برای چند لحظه نتوانستم بازكنم.به قول قدیمی‌ترها درد تا مغز استخوانم پیچید.علی هم مانده بود بین دو سه نفر.یكی از بچه‌ها من را كشاند تا كنار خیابان یكم روی لبه باریك جدول نشستم.دستی به سرم كشیدم. شكستگی در كار نبود.برای همین سریع سرپا شدم و مجدد خودم را به علی رساندم.
یكی از بچه‌ها بازویم را كشید و گفت:«رسول برو كنار،بدجور زدن توی سرت»با خنده گفتم:«هر چه از دوست رسد نیكوست.بخصوص كه از همشهری‌ات چوب بخوری»...
شهید رسول خلیلی به امر به معروف و نهی از منكر توجه ویژه ای داشت.
روزی كه پیكرش را به خانه و به داخل اتاقش بردند دوستان دورش را گرفته بودند و می گفتند دیگر رسول نیست به ما بگوید غیبت نكن تهمت نزن !
پدر شهید مدافع حرم «رسول خلیلی» میگوید : «رسول» سه خصوصیت مهم اخلاقی داشت؛ اول این‌كه «ولایت‌مدار» بود، دوم «در انتخاب دوست و رفیق دقت داشت» و سوم این‌كه «از شهدا الگو می‌گرفت».
فرزندم اخلاص در عمل داشت. در مجالس مذهبی، خصوصا سخنرانی‌های آیت‌الله «حق‌شناس» شركت می‌كرد و از محضر مرحوم آیت‌الله «بهجت» نیز بهره می‌برد. خیلی به موضوع حلال و حرام در زندگی خود اهمیت می‌داد و وقتی كه می‌خواست به سوریه برود، یك مبلغی را به‌عنوان «خمس» به من داد تا سر موقع برایش پرداخت كنم.
چنانچه ماشین بیت‌المال در اختیارش بود، وقتی كارش تمام می‌شد، آن را مقابل منزل پارك می‌كرد و برای انجام كارهای شخصی‌اش، ماشین من را قرض می‌گرفت و از بیت‌المال برای كارهای شخصی خودش استفاده نمی‌كرد. درحالی كه كسی هم بالای سرش نبود كه بخواهد وی را نظارت كند اما خودش بود و خدای خودش.
به برخی خانواده‌ها كمك می‌كرد كه تا زمان شهادتش، ما از این اقدام وی خبر نداشتیم. درحالی كه جوان بود و می‌توانست پولش را برای زرق و برق دنیا خرج كند. من فكر می‌كنم كه همین اخلاص در عملش بود كه موجب شد تا سنگ قبرش از كربلا بیاید. وقتی ضریح مطهر حضرت سیدالشهداء (ع) را تعویض كردند، سنگ‌های اطراف آن را هم نوسازی كردند و ما هم یكی از این سنگ‌های قدیمی حرم امام حسین (ع) را آوردیم و به‌عنوان سنگ قبر ایشان نصب كردیم.
فرزندم همیشه سیره، وصیت‌نامه‌ و زندگی‌نامه‌های شهدا را مطالعه و پیگیری می‌كرد و شب‌های جمعه به گلزار شهدا می‌رفت و برخی قبور شهدا كه نام آن‌ها پاك شده بود را با رنگ و قلم بازنویسی می‌كرد. در آلبومش كه امروز هم ما آن را به‌یادگار داریم نیز عكس تعداد زیادی از شهدا؛ از شهید «سید مرتضی آوینی» گرفته تا شهید «عماد مغنیه» و شهدای عملیات‌های انتحاری رزمندگان لبنانی و... نگه داشته بود.
از كلاس سوم راهنمایی به بعد، همه خاطرات خود را یادداشت كرده است كه آخر همه خاطراتش، به‌جای امضا نوشته است: «خدایا! عاقبتم را با شهادت ختم به‌خیر كن».
از آنجایی كه شهید رسول خلیلی به دوره های سخت نظامی علاقه بسیاری داشت و با توجه به تخصص های مختلفی كه در امور نظامی داشت بیشتر به تخریب علاقه داشت و تخریب چی به روز و ماهری بود و بر حسب وظیفه راهی دفاع از حرم آل الله شد و یكی از مدافعان حرم بانوی مقاومت عقیله بنی هاشم بود.مانند تمام كسانی كه در مسیر پیشوایشان ابا عبدالله‌ الحسین (ع) گام برداشتند واز دین خدا دفاع كردند و به ندای «هل من ناصر ینصرنی» لبیك گفتند. سرانجام شهید رسول خلیلی روز دوشنبه 27 آبان 1392 مصادف با 14 محرم الحرام 1435 و 18/11/2013 در ساعت 14:00 بعد از ظهر در حال پاكسازی یكی از محورهای دشمن بال در بال ملائك گشود و زندگی جاودانه اش در بهشت را آغاز كرد و به فیض عظیم شهادت نائل گشت.
یكی از عنایات پروردگار متعال و سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) سنگ مزار شهید رسول خلیلی كه مزد دفاع از حرم بانو زینب (س) میباشد كه توسط دوستان شهید از كربلا آورده شده.
این سنگ از سنگ های دیوار داخل حرم میباشد و به دلیل قدمت بالای سنگ با عنایت پروردگار صحیح و سالم به ایران آورده میشود و سنگ مزار شهید رسول خلیلی میشود.طبق وصیت شهید كه گفته بود بر سر مزار من روضه حضرت زینب (س) بخوانید ،این شعر روی سنگ نوشته شده است:
ای كه برتربت من میگذری روضه بخوان
نام زینب (س) شـــنوم زیر لحد گریه كنم.

لازم به ذكر است ،برنامه حكایت جاودانگی كاری گروه اطلاع رسانی و محافل رادیو قرآن به تهیه كنندگی سمیرا قنبری، گویندگی علیرضا كریمی ، روایتگری فضه سادات حسینی می باشد كه پنجشنبه ها ساعت 16:30 به مدت 25 دقیقه از رادیو قرآن پخش می شود.

مخاطبان در سرتاسر دنیا می توانند از طریق وب سایتWWW.radioquran.IR از پخش زنده شبكه استفاده و در جریان آخرین خبرهای رادیو قرآن قرار بگیرند.
از طریق موج اف.ام ردیف 100 مگاهرتز شنونده ما باشید.

📻 fm 100 mhz

آدرس صفحات رادیو قرآن در فضای مجازی:

🌐 www.radioquran.ir

instagram.com/radioquran_ir 🆔

http://sapp.ir/radioquran 🆔

https://www.aparat.com/radioquran.ir 🆔

راه های ارتباطی ما:

📩 30000100

☎️ 02122051632_02122043017

دسترسی سریع