نگاهی به زندگینامه شهید نوجوان "رضا پناهی"

برنامه "حكایت جاودانگی" پنجشنبه 6 آبان ماه ، در آستانه روز نوجوان به زندگینامه شهید نوجوان "رضا پناهی "خواهد پرداخت.

1400/08/05
|
11:57

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو قرآن، حكایت جاودانگی با موضوع گرامیداشت یاد و خاطره شهدای هشت سال دفاع مقدس، شهدای تفحص و شهدای مدافع حرم و نگاهی به سیره قرآنی آن عزیزان از رادیو قرآن پخش می شود.
معرفی كتاب، گزید ه ای از وصیتنامه شهید و فرازهای قرآنی آن، خاطرات شهید از زبان همسر، روایت گوشه ای از زندگی شهید با صدای وی و خانواده، پخش گوشه ای از فیلم، كلیپ و یا سریالی كه با محوریت زندگی شهید مورد نظر ساخته شده و گزارش مردمی از بخش های مختلف این برنامه مستد-تركیبی است.
بر اساس این گزارش حكایت جاودانگی در برنامه روز پنجشنبه 6 آبان ماه به زندگینامه شهید "رضا پناهی" از شهدای نوجوان دفاع مقدس خواهد پرداخت.

شهید رضا پناهی از راهیان كاروان شهدای نوجوان دفاع مقدس است كه در سن دوازده سالگی به لقای محبوب ازلی شتافت.

شهید رضا پناهی در سال 1348 در خانواده ای مذهبی در شهرستان كرج متولد شد، اما بیشتر از 12 سال نتوانست سنگینی تن كوچكش را بر روح بزرگش تحمل كند تا سرانجام در دوازدهمین سال زندگیش ابدی شد.
مادرش می‌گوید، از همان دوران كودكی سعی می‌كردم مسائل مذهبی و دینی ر ا به صورت داستان و با زبان ساده و شیوا برایش بازگو كنم و او را با این مسائل آنشا سازم و او نیز علاقه زیادی به فراگیری داشت و او از چنان هوش و ذكاوت سرشاری برخوردار بود كه همیشه سوال می‌كرد مثلاً مادر چه كسی ما را درست كرده؟! و من در جواب می‌گفتم خداوند. دوباره سوال‌های پی در پی می‌كرد و دوران كودكی‌اش مملو از چراهایی بود كه حاكی از نبوغ فكری‌اش بود و یا وقتی زندگی نامه ائمه و یا امام حسین(ع) را در قالب داستان برایش تعریف می‌كردم، سوالاتی از قبیل این كه چرا شهید شده‌اند و چرا ما امام نداریم از من می‌پرسید.

هم‌زمان با تحصیلات ابتدایی او، انقلاب شكوهمند اسلامی شروع شد. هر چند او از نظر سنی كوچك بود ولی از نظر فكری و عقلی به اندازه یك فرد عاقل و بالغ مسائل را می‌فهمید با علاقه و اشتیاق در جلسات مذهبی شركت داشت و همچنیندر تظاهرات و راهپیمایی‌ها به همراه پدر و دوستانش شركت داشت. پس از پیروزی انقلاب اسلامی جزو اولین افرادی بود كه در بسیج شركت داشت و همراه دیگر برادران شب‌ها به نگهبانی می‌پرداخت تا این كه پس از شروع جنگ تحمیلی مدتی در ستاد جمع‌آوری كمك‌های مردمی به جمع‌آوری وسائل مورد نیاز جبهه‌ها مشغول شد و هم چنین در این مدت یك دوره آموزشی دیده بود و بالاخره با اصرار فراوان و جلب رضایت پدر و مادرش فرم تقاضای اعزام به جبهه را پر كرد ولی به خاطر سن كم از رفتن او به جبهه ممانعت شد.

رضا چاره كار را در دستكاری شناسنامه‌اش دید و خود را به آوردگاه نبرد حق علیه باطل رساند و در تاریخ 27 بهمن 1361 در جبهه قصرشیرین به فیض عظمای شهادت نایل شد.

سردار شهید یونس فتح باهری از فرماندهان این شهید نوجوان درباره او می‌گوید:
اولین روز ورود رضا به جبهه، متوجه كوچكی جثه و سن كم او شدیم و با بچه‌ها قرار گذاشتیم همین روز اول كاری كنیم كه او را به كرج منتقل كنیم. قرار شد او را در پست نگهبانی قرار دهیم. پس از دو ساعت معمولاً موقع استراحت و تعویض پست می‌شود و با قرار قبلی دو ساعت دیگر تمدید شد و مجددا دو ساعت دیگر و برای چهارمین بار دو ساعت دیگر او را در پست نگهبانی گذاشتیم و او چنان بیدار و سرحال نگهبانی می‌داد كه همه نقشه‌های ما را كه قرار بود او را خلع سلاح كنیم و یا بر اثر خستگی به خواب رود و بتوانیم عذر او را از جبهه بخواهیم نقش برآب كرد و او موفق شد كه تا لحظه شهادت در جبهه بماند.

در یكی از شب‌ها كه در جبهه بود متوجه شدم رضا در رختخوابش نیست! به دنبال او راه افتادم تاو را در سنگری نزدیك تپه‌های دشمن یافتم. در حالی كه سر به آسمان داشت و زمزمه می‌كرد متوجه من شد تبسمی كرد. از او پرسیدم اینجا چه می‌كنی؟ او با تعجب پرسید شما اینجا چه می‌كنید؟ من گفتم اینجا با چه كسی صحبت می‌كردی؟ و او جواب داد فردا می‌فهمی.

پس از آن برگشتم و صبح رضا به حمام رفت و بعد پیراهنی را به من داد به عنوان یادگاری و من به او گفتم نیم وجبی! پیراهن تو كجا و من كجا! و او گفت هدیه است و پیراهنی به دوستی دیگر داد و تمامی وسایل شخصی خود را هدیه داد.

رضا صبح بعد از صبحانه قرار بود به مأموریت دیده‌بانی و شناسایی برود. به اتفاق چند نفر به مأموریت رفتند و در برگشت مورد اصابت خمپاره 60 دشمن قرار گرفتند و رضا و یكی از دوستانش شهید شدند و بقیه زخمی شدند و برگشتند. آنگاه متوجه شدم كه جریان راز و نیاز شب گذشته‌اش و وعده‌ای كه داده بود كه «فردا متوجه می‌شوید» چه بود.

مادر شهید رضا پناهی جوانترین شهید استان البرز میگوید : وقتی جنگ شروع شد رضا 11 ساله بود ویژگی رضا كه او را از دیگر هم سن و سالهایش جدا می كرد فهم و درك او از جنگ و جبهه بود خیلی بیشتر از سن خودش می فهمید، یك روز كه از مدرسه به خانه آمد گفت می خواهم به جبهه برم اولش جدی نگرفتیم ولی وقتی متوجه شدیم هدفش رفتن است سعی كردیم كه او را منصرف كنیم به او گفتیم كه تو كوچكی و در آنجا دست و پا گیر خواهی شد بگذار كمی بزرگتر كه شدی آن وقت برو، در جواب حرفمان گفت "كه به شما ثابت خواهم كرد كه اگر از نظر جسمی كوچك هستم ولی قدرت این را دارم كه در جبهه علیه دشمنان بجنگم.."
مادر شهید رضا پناهی می گوید : در دید و بازدیدی كه با هم رزمان رضا داشتم از خاطراتش برایم می گفتند، یكی از هم رزمانش می گفت وقتی فصل زمستان شروع شده بود لباس گرم بین رزمندگان پخش می شد ولی هیچ كدام از لباس ها اندازه رضا نبودند كوچكترین سایز را برایش آوردیم ولی باز آستین لباس را چند بار تا زدیم كه اندازه رضا شود، یكی دیگر از هم رزمانش به او "لقب كوچك مرد بزرگ" داده بود، یكی دیگر تعریف كرد كه چون قدش نمی رسید صندوق مهمات را زیر پای خود می گذاشت تا بیرون از سنگر را ببیند، یكی دیگر از هم رزمانش كه در لحظه شهادت در كنار او بوده از شهادتش می گوید، " رضا در سنگر بود داشتیم با هم صحبت می كردیم روز قبل عكسی گرفته بود از جیبش بیرون آورد و پشتش را امضا كرد و به من داد و گفت این را بعد از شهادتم به مادرم بده، برای چند لحظه ای برای كاری از سنگر بیرون آمدم و به سنگر دیگری رفتم وقتی وارد سنگر دیگر شدم صدای مهیب انفجاری همه جا را فرا گرفت چند لحظه ای گذشت تا به خود آمدم وقتی از سنگر بیرون آمدم متوجه شدم كه خمپاره به سنگری اصابت كرده كه رضا در آنجا بود و من چند لحظه پیش آنجا را ترك كرده بودم به طرف سنگر دویدم و پیكر رضا را غرق در خون دیدم..."
بی شك حركت كم نظیر شهدای دانش آموز و دانشجوی ایران اسلامی در دنیا ، می تواند حجت و الگویی تمام عیار برای نوجوانان و جوانان باشد، حركتی كه اكنون به یكی از جریان های اصلی در بیداری اسلامی منطقه تبدیل شده است.
وصیتنامه اش را قبل از اعزام مخفیانه در نواری ضبط كرد و در گوشه ای پنهان كرد تا بعد از شهادتش به دست خانواده اش رسید.

لازم به ذكر است ،برنامه حكایت جاودانگی كاری گروه اطلاع رسانی و محافل رادیو قرآن به تهیه كنندگی سمیرا قنبری، گویندگی یاسر دعاگو ، روایتگری فضه سادات حسینی می باشد كه پنجشنبه ها ساعت 16:30 به مدت 25 دقیقه از رادیو قرآن پخش می شود.

مخاطبان در سرتاسر دنیا می توانند از طریق وب سایتWWW.radioquran.IR از پخش زنده شبكه استفاده و در جریان آخرین خبرهای رادیو قرآن قرار بگیرند.
از طریق موج اف.ام ردیف 100 مگاهرتز شنونده ما باشید.

📻 fm 100 mhz

آدرس صفحات رادیو قرآن در فضای مجازی:

🌐 www.radioquran.ir

instagram.com/radioquran_ir 🆔

http://sapp.ir/radioquran 🆔

https://www.aparat.com/radioquran.ir 🆔

راه های ارتباطی ما:

📩 30000100

☎️ 02122051632_02122043017

دسترسی سریع