نگاهی به زندگینامه شهید" مجید ابوطالبی "

برنامه "حکایت جاودانگی" پنجشنبه 8 مهر ماه ، به زندگینامه شهید " مجید ابوطالبی" ، شهیدی که 31 سال در کهف گمنامی خویش مأوا گرفته بود، خواهد پرداخت.

1400/07/14
|
10:27

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو قرآن، حکایت جاودانگی با موضوع گرامیداشت یاد و خاطره شهدای هشت سال دفاع مقدس، شهدای تفحص و شهدای مدافع حرم و نگاهی به سیره قرآنی آن عزیزان از رادیو قرآن پخش می شود.
معرفی کتاب، گزید ه ای از وصیتنامه شهید و فرازهای قرآنی آن، خاطرات شهید از زبان همسر، روایت گوشه ای از زندگی شهید با صدای وی و خانواده، پخش گوشه ای از فیلم، کلیپ و یا سریالی که با محوریت زندگی شهید مورد نظر ساخته شده و گزارش مردمی از بخش های مختلف این برنامه مستد-ترکیبی است.
بر اساس این گزارش حکایت جاودانگی در برنامه روز پنجشنبه 15 مهر ماه به زندگینامه شهید " مجید ابوطالبی " شهیدی که 31 سال در کهف گمنامی خویش مأوا گرفته بود، خواهد پرداخت.
شهید مجید ابوطالبی، یکی از شهدای آرَمیده در کهف‌الشهداءِ ولنجک تهران .
6 سال از آرمیدن پنج شهید بی‌نشان در کهف‌الشهدای تهران می‌گذشت؛ در پی خواب مادر شهید ابوطالبی و تماس ایشان با مرکز تحقیقات ژنتیک دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله، از مادر و برادر شهید نمونه ژنتیکی گرفته شد . آنگاه اطلاعات به دست آمده با اطلاعات حاصل از شناسایی شهدای گمنام تطبیق داده شد. بر اساس بررسی‌ها مشخص شد پیکر مطهر شهید ابوطالبی جزو شهدای تفحص شده بود و با اعلام کد به معراج شهدا، مشخص شد محل دفن شهید ابوطالبی کهف الشهدای ولنجک تهران است.

شهید «مجید ابوطالبی» در سال 1334 متولد شد و در سال 1361 در عملیات مسلم بن عقیل در منطقه عملیاتی سومار به فبض شهادت نائل آمد. پیکر مطهر این شهید حدود شش سال قبل از شناسایی در کهف الشهداء تهران آرام گرفت. تا اینکه در شب عرفه سال 1392 این شهید بزرگوار که روی سنگ مزارش نوشته شده بود «شهید گمنام» به خواب مادر می‌آید . آری روز هفتم آبان ماه 1392 در تاریخ ثبت میشود که در چنین روزی پدر و مادر شهید «مجید ابوطالبی» بعد از 31 سال، فرزندشان را در کهف‌الشهدای تهران پیدا کردند.
مرحومه بتول محمدی مادر شهید ابوطالبی با بغض از رویای صادقه خود بعد از 31 سال بی خبری از پیکر فرزند شهیدش میگوید: در خواب مجید را دیدم که به من گفت مامان جان من آمدم. گفتم مجید تویی؟ تو کجایی؟ گفت مادر من خیلی وقت است که آمده ام. چند سال است که آمده ام. اما هیچ کس دنبالم نیامد. یک اتاق گرفته ام و تنها زندگی می کنم. من مجید و اتاقش را می دیدم اما مانعی بین ما بود که نمی توانستم او را در آغوش بگیرم یا وارد اتاقش بشوم. می گفت مادر هیچ کس دنبالم نیامده است.
پدر شهیدان ابوطالبی میگوید: مجید هم مثل من عضو سپاه شد و حدودا 25 ساله بود که به جبهه رفت. برای انقلاب فداکاری زیادی کرد. قبل از انقلاب دائما در حال مبارزه با نیروهای ضد انقلاب بود و بعد از انقلاب هم یا در مبارزه با منافقان بود و یا در حال کمک به مردم. به خصوص در زمان قحطی اوایل انقلاب تمام سعی‌اش این بود که به مردم نیازمند کمک کند. در جبهه هم در گروه تخریب بود و رفته بود برای آنکه راه را باز کند تا نیروها بتوانند عبور کرده و عملیات کنند. همانجا هم به شهادت رسیدند. مجید خیلی به بندگان خدا خدمت می‌کرد. مراقب بود از او فقط به مردم خیر برسد و عذابی به کسی ندهد. در مسجد محل فعال بود و کتابخانه مسجد بنی‌هاشمی را تاسیس و آن را اداره می‌کرد. شب‌ها بیشتر در کتابخانه مشغول بود. از اینگونه فعالیت‌های فرهنگی در مسجد زیاد داشت. وقتی در منطقه سومار شهید شد دیگر پیکرش بازنگشت.
وقتی دلتنگ می‌شدیم می‌رفتیم بهشت زهرا(س) . بر سر یادبودش در قطعه 26 می‌نشستیم و با او صحبت می‌کردیم. برادرش فرید هم در کنار یادبود او به خاک سپرده شده است. با او صحبت می‌کردیم. هر جایی که شهید گمنام می‌آوردند ماهم می‌رفتیم. ببینید وقتی عزیزی از یک خانواده از دنیا برود چه می‌شود؟ ما غیر از اینکه پسرمان را از دست دادیم از محل دفنش نیز بی‌خبر بودیم. بعد از خوابی که خانمم در مورد شهید دید. با معراج شهدا تماس گرفت . در واقع چندین سال پیش شهدای گمنام را در کهف الشهدای تهران به خاک سپردند. پسر من هم جزو آن‌ها بود ولی کسی خبر نداشت. خداوند خواست و کمک کرد که بتوانیم بعد از چند سال او را پیدا کنیم.
مرحوم حسین ابوطالبی توصیه‌های زیادی به عنوان یک پدر شهید برای مردم دارد: امام ایران را به یاری خدا و عزت امام زمان(عج) نجات داد. از شما می‌خواهم برای اسلام قدم بردارید. آقایان با قلم، زبان و با اعمالشان این مملکت را حفظ کنند. ایران مانند نگین یک انگشتر در محاصره است. این عزت ایران است که نمی‌گذارد به ما تجاوز بکنند. عزت اسلام و امام زمان(عج) است که باعث شده خداوند به این مملکت احترام بگذارد. این مملکت را حفظ کنید. اسلام را یاری کنید. امام زمان(عج) می‌خواهد بیاید تا اسلام حقیقی را پیاده کند. بچه من رفت و برای اسلام جنگید. یک جوانی که غرور جوانی دارد برای چه باید به جنگ برود؟ جوانان ما برای حقیقت اسلام رفتند. برای آنکه با دشمن مقابله کنند و اسلام را حفظ کنند.
***
شهید «فرید ابوطالبی» بردار کوچک شهید مجید است که در سال 1367 در تک عملیاتی دشمن در منطقه شلمچه به شهادت رسید. روحشان شاد و یادشان گرامی باد

لازم به ذکر است ،برنامه حکایت جاودانگی کاری گروه اطلاع رسانی و محافل رادیو قرآن به تهیه کنندگی سمیرا قنبری، گویندگی یاسر دعاگو ، روایتگری فضه سادات حسینی می باشد که پنجشنبه ها ساعت 16:30 به مدت 25 دقیقه از رادیو قرآن پخش می شود.

مخاطبان در سرتاسر دنیا می توانند از طریق وب سایتWWW.radioquran.IR از پخش زنده شبکه استفاده و در جریان آخرین خبرهای رادیو قرآن قرار بگیرند.
از طریق موج اف.ام ردیف 100 مگاهرتز شنونده ما باشید.

📻 fm 100 mhz

آدرس صفحات رادیو قرآن در فضای مجازی:

🌐 www.radioquran.ir

instagram.com/radioquran_ir 🆔

http://sapp.ir/radioquran 🆔

https://www.aparat.com/radioquran.ir 🆔

راه های ارتباطی ما:

📩 30000100

☎️ 02122051632_02122043017

دسترسی سریع