نگاهی به زندگینامه شهید"سید علی محمودیان"

برنامه "حکایت جاودانگی" پنجشنبه 8 مهر ماه ، به زندگینامه شهید "سید علی محمودیان" ، شهیدی که حین تلاوت قرآن در عملیات کربلای 8 به فیض شهادت نائل آمد، خواهد پرداخت.

1400/07/07
|
15:17

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو قرآن، حکایت جاودانگی با موضوع گرامیداشت یاد و خاطره شهدای هشت سال دفاع مقدس، شهدای تفحص و شهدای مدافع حرم و نگاهی به سیره قرآنی آن عزیزان از رادیو قرآن پخش می شود.
معرفی کتاب، گزید ه ای از وصیتنامه شهید و فرازهای قرآنی آن، خاطرات شهید از زبان همسر، روایت گوشه ای از زندگی شهید با صدای وی و خانواده، پخش گوشه ای از فیلم، کلیپ و یا سریالی که با محوریت زندگی شهید مورد نظر ساخته شده و گزارش مردمی از بخش های مختلف این برنامه مستد-ترکیبی است.
بر اساس این گزارش حکایت جاودانگی در برنامه روز پنجشنبه 8 مهر ماه به زندگینامه شهید سید علی محمودیان شهیدی که حین تلاوت قرآن در عملیات کربلای 8 به فیض شهادت نائل آمد، خواهد پرداخت.
شهید سید علی محمودیان در سال 1347 در خانواده‌ای متدین در تهران دیده به جهان گشود. پزشکان به مادرش گفته بودند که نمی تواند باردار شود اما چه کسی می تواند مشیت الهی را نادیده بگیرد؟! آری ، به لطف و عنایت پروردگار، او سالم به دنیا آمد و سید علی نام گرفت.
در دوران کودکی به دلیل رفتارهای شیرین و محبت آمیز کودکانه‌اش مورد لطف و توجه همگان بود. سال‌های تحصیل را یکی پس از دیگری تا زمان اخذ مدرک دیپلم، با موفقیت پشت سر گذاشت . همزمان با تحصیل، با حضور دائمی در انجمن‌های اسلامی مدارس، علاوه بر برگزاری مسابقات قرآنی و خوشنویسی، خود نیز در سال‌های مختلف، از مقام آوران این مسابقات بود.
صبح، مدرسه سنگرش بود و عصر، مسجد و دل شب هم شاهد همیشۀ آشنای مناجات هایش.
از هسته های اصلی تشکیل جلسه مجمع نشر قرآن کریم برای تدریس و آشنا نمودن جوانان با اسلام و قرآن بود.
سید علی صوت بسیار زیبایی داشت. همیشه ندای قرآن از زبانش جاری بود به طوری که اگر پشت درمی ایستاد از ندای قرآنی که همیشه به لب داشت شناخته می شد .

مادر شهید سید علی محمودیان می گوید:
شب همان عملیاتی که سید علی در آن به شهادت رسید، من بیدار بودم و صلوات می فرستادم، وقتی خوابم برد در خواب دیدم که علی پیش من آمده و از من برای شهادت اجازه می خواهد، آنقدر به من نگاه کرد که من در جواب به او گفتم راضی به رضای خدا هستم و بعد هم از خواب پریدم؛ بعدها متوجه شدم که علی دقیقاً در همان وقت به شهادت رسیده بود. یکی از همرزمانش گفت که علی معاون گردان زهیر بود وهنگامی که مشغول تلاوت قرآن بود خمپاره ای آمد و ترکش آن به گلویش خورد که تلاوت قرآن را قطع کرد . آنگاه به خواندن دعا مشغول شد و درهمان لحظه به شهادت رسید.
سید امیر محمودیان برادر شهید میگوید: سید علی در دانشگاه های تبریز و شیراز قبول شده بودند ، وقتی دانشگاه ، آخرین مهلت ثبت نام را اعلام کرد و ما به او اطلاع دادیم که ثبت نام کند، به ما گفت امام (ره) فرموده اند :دانشگاه، جبهه است.
سید علی ، عاشقانه راهی مناطق جنگی شد و با وجود مجروحیت در اولین حضور در جبهه، با نقش آفرینی در عملیات کربلای هشت در شلمچه، وادی عشق و ایثار، در هجدهمین روز فروردین ماه سال 1366 به لقاء لله پیوست. مزار شهید سید علی محمودیان در شهرستان قدس، گلزار شهدای بهشت فاطمه ( س) میعادگاه عاشقان شد.

پیام شهید سید علی محمودیان : " در هر عملی که انجام می دهید خدا را حاضر و ناظر بر اعمال خود بدانید با پدر و مادرتان مهربان باشید و به آنها احترام گذارید و اماممان را تنها نگذارید ."

و اما بخشی از آخرین نوشته های شهید سید علی محمودیان:
آنجا که شما هستید کجاست .مرگ شما را درمی یابد اگر در برج های محکم و استوار باشید .
وهنگامی که اجل فرا رسد دیگر نه ساعتی جلو رود ونه ساعتی عقب انداخته شود . ای خدا آگاه باش که تو بر احوال بندگانت آگاهی. ای خدا چه سان از تو بگریزم وبه کجا بگریزم که تو نباشی یا بهتر بگویم کجا را به غیر از ملک تو دارم که بگریزم .
خدایا اینک در دم آخر عمر نمی دانم که چه بگویم نمی دانم که از کدامین کارهایم ناله کنم؟ برای کدامین گناه خود طلب عفو کنم؟
خداوندا اگر من خطا کارم اگر اوامر تو را انجام ندادم و از کلام تو سر پیچی کردم ، به گناهانم معترفم که کوتاهی وسهل انگاری در انجام فرائض و واجبات کرده ام ، امید آن دارم که حداقل مرگ مرا برای انقلاب ثمر بخش قرار دهد وشهادت را نصیبم کن شاید که این طور مردن برای کم کردن مجازاتم مؤثر باشد .

لازم به ذکر است ،برنامه حکایت جاودانگی کاری گروه اطلاع رسانی و محافل رادیو قرآن به تهیه کنندگی سمیرا قنبری، گویندگی یاسر دعاگو ، روایتگری فضه سادات حسینی می باشد که پنجشنبه ها ساعت 16:30 به مدت 25 دقیقه از رادیو قرآن پخش می شود.


آدرس صفحات رادیو قرآن در فضای مجازی:📻 FM 100 Mhz

🌐 www.radioquran.ir

instagram.com/radioquran_ir 🆔

http://sapp.ir/radioquran 🆔

https://www.aparat.com/radioquran.ir 🆔

📩 30000100

☎️ 02122051632_02122043017

دسترسی سریع