پویش قرآنی "نور دیده"

هدف از پویش قرآنی نور دیده این بوده است كه شرایطی فراهم شود تا كودكان و نوجوانان خیلی آسان در این پویش شركت كرده و موفقیت كسب كنند و با چشیدن حلاوت حفظ قرآن كریم، این مسیر را ادامه دهند.

1400/09/10
|
10:49

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو قرآنی ؛ خانم تقی زاده از كارشناسان قرآنی سازمان تبلیغات اسلامی اسلامشهر در گفتگو با برنامه تسنیم 9 آذر 1400 گفت : این طرح از ماه رمضان 1400 آغاز و به مردم اعلام شد تا به كودكان 6 تا 12 سال خود، حفظ 14 سوره كوچك قرآن را آموزش دهند و به فرزندان 12 تا 15 ساله خود هم نیز 19 سوره (تعداد حروف عبارت بسم‌الله الرحمن الرحیم) بیاموزند. این كودكان بعد از حفظ این تعداد سورها، می‌بایست محفوظات خود را برای شركت در این پویش ارائه می‌كردند.
در این مدت تاكنون 800 كودك و نوجوان با خانواده‌های خود در این پویش شركت كردند و محفوظات خود را هم ارائه كردند. بسیاری از خانواده‌های شركت كننده در این پویش را می‌توان قشر خاكستری توصیف كرد و در این پویش تنها اقشار مذهبی حضور پیدا نكردند.
برای ارتباط مردم با این پویش، خانه‌های قرآنی شهرستان اسلامشهر محور شدند تا علاوه بر راحتی مردم، زمینه‌ساز آشنایی مردم با این مراكز فراهم شود. در كشور باید به سمت حكمرانی مردمی برویم و لازم است لایه‌های میانی مانند مساجد، هیأت‌ها و خانه‌های قرآنی تقویت شوند كه در این صورت، كشور به سمت قرآنی شدن پیش خواهد رفت. در این طرح به تمام كودكان شركت كننده هدایایی اهدا شد و با توجه به زحمتی كه برای مادران ایجاد شد، 14 هدیه برای آنان شامل یخچال، ماشین لباسشویی، تلویزیون، LCD، جاروبرقی، چرخ گوشت، آبمیوه گیری، فرش (2 قطعه 9 متری)، پلوپز، سماور گازی، اتو برقی، سرویس قاشق و چنگال، سرویس چینی و سرویس قابلمه در نظر گرفته شد. این جوایز به قید قرعه 14 مادر اهدا شد. برای كودكان نیز بلافاصله بعد از ارائه محفوظات یك اسباب‌بازی و گواهی حفظ قرآن ارائه می‌شود.
در كنار این پویش، در خانه‌های قرآنی، غرفه بازیافت تعبیه شده تا به كودكان و نوجوانان آموزش داده شود كه چگونه می‌توانند زباله‌ها را تفكیك كنند و به فرایند بازیافت بسپارند. در كنار این غرفه، فروش كتاب برای گسترش فرهنگ كتابخوانی پیش‌بینی شده بود. غرفه عكس یادگاری نیز خدمت دیگری بود كه در این پویش به خانواده‌ها ارائه می‌شد.مرحله دوم پویش نور دیده كه حفظ یك جزء قرآن است، بعد از این برنامه كلید خورد كه هم‌اكنون در حال اجراست. از 800 شركت‌كننده مرحله نخست، 503 نفر در این مرحله ثبت‌نام كردند. این طرح برای حفظ این یك جزء تا پایان آذرماه ادامه خواهد داشت.وی با بیان اینكه دوره توانمندسازی و آموزش حفظ جزء 30 قرآن كریم ناظر به مخاطب كودكان و نوجوانان برگزار كردیم، گفت: فرهیختگان حوزوی و دانشگاهی در این دوره شركت و گواهینامه دریافت كردند. این افراد در خانه‌های قرآنی برای آموزش آن 503 نفر متقاضی حضور پیدا كردند. این 503 نفر در قالب 61 كلاس كه 23 كلاس مجازی و 38 كلاس حضوری است، در حال آموزش هستند. در پایان این دوره از تمام كودكان تجلیل خواهد شد و اردوی تفریحی نیز برای این كودكان و خانواده‌ها برگزار می‌شود. البته از بین كودكان نیز 20 نفر برگزیده و تبلت دانش‌آموزی دریافت خواهند كرد.
در این طرح اداره تبلیغات اسلامی و 9 خانه قرآنی به عنوان پایگاه‌های اجرای این پویش معرفی شد تا مردم بتوانند با دبیرخانه ارتباط بگیرند و محفوظات كودكان خود را ارائه كنند.

دسترسی سریع