شش موردی كه نباید در كارگزاران جمهوری اسلامی ایران باشد

مجله صبحگاهی "تسنیم" شنبه تا پنج شنبه به تهیه كنندگی سید نورالدین سجادی و محمد حسن رحمانی با اجرای حمید عبیری و غلامرضا احمدی و هماهنگی جلال زارعی از ساعت 6:45 الی 7:50 صبح از رادیو قرآن موج اف ام ردیف 100 مگاهرتز تقدیم شنوندگان میشود.

1402/11/27
|
22:29

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو قرآن؛ در برنامه تسنیم روز ‌چهارشنبه 25 بهمن 1402 استاد سلیمی در آیتم طعم عسل گفتند: دو واژه ی واجد و فاقد از واژگان پركاربرد در ادبیات و محاورات ماست. واجد یعنی دارنده حائز، میگن فلان فرد واجد شرائطه؛ فاقد هم در مقابل واژه ی واجده، یعنی محروم به نصیب؛ میگن فلان شخص فاقد این موارد... در بعد اخلاقی یك انسان شایسته باید واجد برخی از صفات و فاقد برخی از ویژگی ها باشه مثلا یك مدیر شایسته و خدمتگزار مردم باید واجد صفاتی چون عدالت، صداقت، امانت، مهربانی و خیرخواهی باشه و در مقابل اون باید فاقد رذائلی چون ستمگری، بد اخلاقی، دنیا دوستی، ریاست طلبی و امثال اون باشه كه اگر این مسئله برعكس باشه موجب آزار و اذیت مردم و بندگان خدا خواهد شد. وقتی قرآن كریم در سوره مباركه شمس پس از سوگندهای پی در پی می فرماید: آن كس كه نفس خود را تزكیه كند رستگار شده و هر كس كه آن را آلوده سازد مأیوس و ناامید گشته است. اگر انسانها به دنبال سعادت و رستگاری هستند باید رذائل اخلاقی رو از ساحت زندگی خودشون دور كنند. برخی از ویژگی ها هست كه مسئولین نظام اسلامی باید فاقد اون باشند مردم خوب ایران اسلامی انتظار دارند كه مفاد خطبه ی یكصد و سی و یك نهج البلاغه در انتخاب یا انتصاب مدیران كشور كاملا رعایت بشه. حضرت امیرمومنان علی (ع) در این بیان مدیریتی خودشون پس از بیان مواعظی می فرمایند: شما میدانید كه حاكمان بر نوامیس و جان و مال و احكام باید فاقد برخی از صفات باشند و سپس این صفات رو امام (ع) برمیشمارد. شش موردی كه نباید در كارگزاران جمهوری اسلامی ایران باشد: اول اینكه والی مدیر مسئول زمامدار در نظام اسلامی نباید بخیل باشه چون در این صورت در گرداوری مال مسلمانان به نفع خودش تلاش خواهد كرد و حریص خواهد بود. دوم اینكه یك مسئول نباید جاهل و ناآگاه باشه چون با ناآگاهی خودش مردم رو گمراه میكنه. باید علم و دانش و تخصص لازم رو به همراه تعهد لازم داشته باشه. سوم اینكه یك مسئول نباید ظالم و ستم كار باشه كه در این صورت با ستمگری خودش مردم رو از حقوق خویش محروم میكنه و از جاده ی عدالت خروج پیدا میكنه. چهارم اینكه یك مسئول، یك مدیر نباید ترسو و بزدل باشه زیرا در این صورت نگران از دست رفتن مقام و موقعیت خودشه و از دشمن و تهدیدات او هم میترسه. پنجم اینكه یك مسئول نباید رشوه خوار باشه چون در این صورت در حكم و داوری قضاوت ناحق میكنه و حقوق مردم رو از بین میبره و بالاخره ششم اینكه نباید تعطیل كننده ی سنت پیامبر مكرم باشه چون اگر سنت و سیره پیامبر رو در جامعه اسلامی نادیده بگیره هلاكت امت رو رقم زده روش و سنت و سیره پیامبر و اهل بیت همواره باید مد نظر یك مدیر در جامعه اسلامی باشه
علاقه مندان میتوانند جهت شنیدن كامل برنامه فایل ضمیمه را دانلود نمایند👆

مخاطبان در سرتاسر دنیا می توانند از طریق وب سایتWWW.radioquran.IR از پخش زنده شبكه استفاده و در جریان آخرین خبرهای رادیو قرآن قرار بگیرند.

از طریق موج اف.ام ردیف 100 مگاهرتز شنونده ما باشید.

📻 fm 100 mhz

آدرس صفحات رادیو قرآن در فضای مجازی:

🌐 www.radioquran.ir

http://sapp.ir/radioquran_ir 🆔

https://www.aparat.com/radioquran.ir 🆔

https://ble.ir/radioquran_ir 🆔

https://eitaa.com/radioquran_ir 🆔

https://rubika.ir/radioquran_ir 🆔


راه های ارتباطی ما:

📩 30000100

☎️ 02122051632_02122043017

تلفن گویا:

☎️ 02127860100

دسترسی سریع