شرم و حیا، یك حالت درونی و نفسانی

مجله صبحگاهی "تسنیم" شنبه تا پنج شنبه هرهفته به تهیه كنندگی سید نورالدین سجادی و محمد حسن رحمانی با اجرای حمید عبیری و غلامرضا احمدی و هماهنگی جلال زارعی از ساعت 6:45 الی 7:50 صبح از رادیو قرآن موج اف ام ردیف 100 مگاهرتز تقدیم شنوندگان می ش

1402/09/08
|
13:49

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو قرآن؛ در برنامه تسنیم روز ‌دوشنبه 6 آذر 1402 استاد سلیمی در آیتم طعم عسل گفتند: شرم و حیا یك حالت درونی و نفسانی است كه موجب می شود انسان به دلیل سرزنش درونی خودش یا دیگران، از كارهای زشت و ناپسند دوری كند. حیا در لغت یعنی نگه داشتن در اندازه. حیا در معارف دینی ما ملكه نفسانی ای است كه موجب بازداشتن روح از زشتی و همچنین انزجار روح از خلاف عادات و از ترس و ملامت سرزنش دیگران می شود. از حیا به عنوان پوششی برای روح انسان در مقابل پرده دری یاد شده. حیا یكی از امتیازات بارز انسان نسبت به حیوان است. رعایت حیا مخصوص دین اسلام نیست در سایر ادیان الهی نیز این مساله تاكید شده مخصوصا درباره پوشش. مثلا در آیات تورات گفته شده متاع زن بر مرد نباشد، مرد لباس زن را نپوشد و زن لباس مرد را. زیرا هركس این كار را انجام دهد مكروه خدای توست. یا در انجیل آمده زنان، خود را به لباس حیا و پرهیز بیارایند نه به زلفها و طلا و مروارید و لباس گرانبها. در اسلام هم بر رعایت مساله حیا تاكید فراوان شده و از آنجا كه ما در محضر و پیشگاه خدا هستیم لذا در اسلام مساله گسترده تر است. آیه 78 از سوره مباركه توبه می فرماید: آیا مردم نداسته اند كه خدا از باطن ایشان و سخنان سری و درگوشی آنها آگاه است و خداوند دانای غیب و عالم به اسرار پنهانی است. اگر انسان بداند خداوند او را می بیند واز آشكار و پنهان او آگاه است ادب محضر را رعایت می كند و حیا میكند. در آیه 151 سوره مباركه انعام نیز خداوند مشخص كرده: چه در آشكار و چه در پنهان نزدیك كارهای زشت نروید.
گفتنی است؛ این برنامه شامل بخش های متنوعی از قبیل آیتم "انرژی مثبت" با هدف پرداختن به موضوع اخلاق و رفتار و شروع یك روز عالی به كارشناسی حجت الاسلام و المسلمین دكتر هادی، آیتم "صفحه نور" تلاوت روزانه یك صفحه از قرآن، جمع بندی موضوعی در پایان هر قسمت توسط كارشناس تلفنی،بخش طعم عسل به كارشناسی استاد عباس سلیمی، بخش گزارشی و خبری برنامه، آیتم پویش تلاوت آیت الكرسی و پخش فرازهای ناب تلاوت در فواصل برنامه می باشد.

مخاطبان در سرتاسر دنیا می توانند از طریق وب سایتWWW.radioquran.IR از پخش زنده شبكه استفاده و در جریان آخرین خبرهای رادیو قرآن قرار بگیرند.

از طریق موج اف.ام ردیف 100 مگاهرتز شنونده ما باشید.

📻 fm 100 mhz

آدرس صفحات رادیو قرآن در فضای مجازی:

🌐 www.radioquran.ir

http://sapp.ir/radioquran 🆔

https://ble.ir/radioquran_ir 🆔

https://eitaa.com/radioquran_ir 🆔

راه های ارتباطی ما:

📩 30000100

☎️ 02122051632_02122043017

تلفن گویا:

☎️ 02127860100

دسترسی سریع