بررسی موضوع ارتباط موثر - حسن خلق در برنامه تسنیم

مجله صبحگاهی "تسنیم" شنبه تا پنج شنبه به تهیه كنندگی سید نورالدین سجادی و محمد حسن رحمانی با اجرای حمید عبیری و غلامرضا احمدی و هماهنگی جلال زارعی از ساعت 6:45 الی 7:50 صبح از رادیو قرآن موج اف ام ردیف 100 مگاهرتز تقدیم شنوندگان می شود.

1402/09/05
|
10:32

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو قرآن؛ در برنامه تسنیم روز ‌شنبه 4 آذر 1402 با اجرای آقای غلامرضا احمدی با موضوع ارتباط موثر - حسن خلق اجرا شد و این سوال مطرح شد كه آیا ما خوش اخلاق و خوش خنده هستیم و دیگران دوست دارند با ما مصاحبت كنند؟ استاد سلیمی نیز در آیتم طعم عسل گفتند: بیستمین آیه كریمه ی سوره مباركه مزمل می فرماید: فقراو ما تیسر من القرآن تا جایی كه برای شما میسر است قرآن را بخوانید. خب چه جوری قرآن رو بخوانیم؟ با چه نیتی بخوانیم؟ چرا بخوانیم؟ چه فایده ای داره؟ حالا اگر پذیرفتیم كه قرآن خواندن آثار و بركاتی دارد كه حتما هم همین طورست با چه قصد و نیتی قرآن بخوانیم؟ چطور با این كتاب آسمانی ارتباط برقرار كنیم؟ امیر مومنان علی (ع) در یكصد و هفتاد و ششمین خطبه نهج البلاغه می فرمایند: آن هنگامی كه دارند قرآن را به ما معرفی می كنند، هیچ كسی با این قرآن هم نشین نشد مگر اینكه وقتی از كنار آن برخاست با یك افزایش و یك نقصان روبرو شد. افزایش در هدایت و كاهش در كوردلی و گمراهی، این فرمایش حضرت امیرمومنان علی (ع) زمانی تحقق پیدا میكند كه انسان به موازات قرائت قرآن دستورات آن را عملا به كار ببندد اگر این كار را انجام داد نه گرفتار فقر مادی میشود نه گرفتار فقر معنوی، ولی كسانی كه پشت به قرآن كردند گرفتار هر دو خواهند شد اگر امروز برخی از جوامع اسلامی گرفتار ضعف و ناتوانی و فقر و پریشانی هستند یا تحت سلطه دشمن هستند و از عزت و قدرت لازم برخوردار نیستند به خاطر دوری از قرآن است به خاطر این است كه شاید فقط بعضی به خواندن ظاهری قرآن بسنده كردند و البته بعضی هم هستند كه حتی توفیق خواندن ظاهری قرآن را هم ندارند كه خیلی باید به حال آنها غصه خورد. آنها خیلی بدبخت و محرومند ما اگر بخواهیم با قرآن ارتباط منطقی ای داشته باشیم و بهره مند بشویم از بركات قرآن نگاه ما به قرآن نباید فقط غایت گرایانه باشد به تعبیر یكی از علمای عزیز یعنی اینطور نباشد كه ما قرآن رو فقط بخوانیم برای ثواب اخروی، نگاه ما نباید به قرآن حتی خائفانه باشد یعنی به خاطر ترس از دوزخ و مجازات در آخرت برویم قرآن بخوانیم نگاه ما به قرآن نباید خدای ناخواسته تاجرگرایانه باشد برای پول دراوردن برای ارتزاق كه این بدترین شكل برقراری ارتباط با قرآن است اگر كسی كاسب كارانه با قرائت قرآن برخورد بكند. نگاه ما با قرآن نباید شهرت طلبانه باشد كه قرآن را زیبا بخوانیم برای این كه مشهور بشویم بلكه نگاه ما با قرآن باید به صورتی باشد كه قرآن كتاب تنظیم رفتار و سبك زندگی ما باشد نگاه ما در تلاوت قرآن انس ما با قرآن باید به نحوی باشد كه منجر به حضور قرآن در صحنه زندگی بشود در صحنه ی جامعه بشود در آن صورت است كه افزایش در هدایت و كاهش در كوردلی محقق میشود. باید هر سه مرحله ی تلاوت تدبر و عمل به قرآن همراه با هم مورد توجه قرار بگیرد.
گفتنی است؛ این برنامه شامل بخش های متنوعی از قبیل آیتم "انرژی مثبت" با هدف پرداختن به موضوع اخلاق و رفتار و شروع یك روز عالی به كارشناسی حجت الاسلام و المسلمین دكتر هادی، آیتم "صفحه نور" تلاوت روزانه یك صفحه از قرآن، جمع بندی موضوعی در پایان هر قسمت توسط كارشناس تلفنی،بخش طعم عسل به كارشناسی استاد عباس سلیمی، بخش گزارشی و خبری برنامه، آیتم پویش تلاوت آیت الكرسی و پخش فرازهای ناب تلاوت در فواصل برنامه می باشد.

از طریق موج اف.ام ردیف 100 مگاهرتز شنونده ما باشید.

📻 fm 100 mhz

آدرس صفحات رادیو قرآن در فضای مجازی:

🌐 www.radioquran.ir

http://sapp.ir/radioquran 🆔

https://ble.ir/radioquran_ir 🆔

https://eitaa.com/radioquran_ir 🆔

راه های ارتباطی ما:

📩 30000100

☎️ 02122051632_02122043017

تلفن گویا:

☎️ 02127860100

دسترسی سریع