آیت الله میرباقری در آیین افتتاحیه دومین دوره مسابقات بین المللی قرآن بانوان انس و تواضع مقابل قرآن آغاز ورود به این ساحت مقدس/ سیرو سلوك در درجات معنوی قرآن جز با شفاعت نبوی حاصل نمی شود

عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: قرآن كتابی است كه نگاه داری اش، نگاه كردن به آن، تلاوت و حفظ و فهم آن و نیز عمل به آن فضیلت دارد و هیچ یك با دیگری در تزاحم نیست لذا كسی كه قرآن را به همراه دارد با كسی كه چنین نیست، تفاوت دارد.

1397/02/02
|
11:33

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو قرآن، آیین افتتاحیه دومین دوره مسابقات بین المللی قرآن بانوان كه عصر شنبه، یكم اردیبهشت با حضور شخصیت های فرهنگی و قرآنی در هتل ارم تهران برگزار شد. آیت الله سیدمحمدمهدی میرباقری، عضو مجلس خبرگان رهبری در این آیین با قرائت دعای سلامتی و فرج امام زمان(عج) و قرائت آیاتی از قرآن كریم، گفت: در كلام نورانی امیرالمومنین(ع) در خطبه 176 نهج البلاغه فرازهایی درباره قرآن است مبنی بر آنكه: «احدی نیست كه با قرآن مجالست كند الا وقتی از سر این سفره برمی خیزد چیزی بر او اضافه یا كم شده باشد»؛ یعنی یا هدایتی بر او افزوده شده یا ضلالت و سردرگمی از او برداشته می شود؛ كتابی است كه به تعبیر نورانی روایت تلاوت هر حرف او حسناتی برای انسان همراه داشته و سیئاتی را از او دور می كند و در برخی روایات تصریح شده هر حرف قرآن چنین بركاتی دارد.
عضو مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: در روایات است اگر كسی قرآن را ایستاده در نماز بخواند برای هر حرف 100 حسنه، اگر نشسته بخواند برای هر حرف 50 حسنه و اگر خارج از نماز بخواند برای هر حرف 10 حسنه برای او نوشته می شود؛ این یعنی فقط حروف مقطعه قران نیست كه تك تك اش معنا دارد بلكه هر حرف قران به تنهایی معنا دارد لذا در برخی روایات، ائمه(ع) حروف قرآن را معنا می كنند كه این یعنی در سراسر قرآن حروف مقطعه وجود دارد و غیر از معنای ظاهری حامل اسرار باطنی است.
آیت الله میرباقری تصریح كرد: در روایات آمده اگر كسی قرآن را ختم كند، گویا نبوت بین دو پهلوی او جمع می شود در حالی كه پیغمبر نیست!، از امام سجاد(ع) نیز در «كافی» روایتی نقل شده كه فرمودند: «اگر كسی از رزق قرآن برخوردار شود و آنگاه گمان كند خدای متعال به دیگری رزقی بهتر از او داده امر بزرگی را كوچك و امری كوچك را بزرگ شمرده است.»
رییس فرهنگستان علوم قم با بیان اینكه در این باره روایات متعدد است، تاكید كرد: قرآن كتابی است كه نگاه داری اش، نگاه كردن به آن، تلاوت و حفظ و فهم آن و نیز عمل به آن فضیلت دارد و هیچ یك با دیگری در تزاحم نیست لذا كسی كه قرآن را به همراه دارد با كسی كه چنین نیست، تفاوت دارد. از این رو، همه ما باید هم به قرآن ایمان داشته باشیم و هم بكوشیم آن را در عمل پیاده كنیم كه هر یك هم فضیلت خود را دارد.
وی با بیان اینكه همه ما برای نشست كنار این سفره الهی دعوت شده ایم، ابراز كرد: انس و تواضع مقابل قرآن آغاز ورود به این ساحت مقدس است، انسان بدون انس با كتاب الهی از آن بهره نمی برد.
آیت الله میرباقری تاكید كرد: یكی از اساتید می گفت اگر با قران مانوس شدید درهایی به سوی شما باز می گردد؛ بعد ازاین انس، ایمان و عمل به قرآن وظیفه مااست اما در این میان مهم آن است كه این كتاب عزیز در اصل مخاطب اش را پیامبر اكرم(ص) قرار می دهد، یعنی طرحی است كه خدای متعال به پیامبر اكرم(ص) برای هدایت كل بشریت اعطاء كردند.
وی ادامه داد: در این طرح نورانی، شریعت و مناسك زندگی ما وجود دارد چنان كه بسیاری از آیات شرایع را بیان می كنند و مشتمل بر سلوك باطنی ما است و این عمل نمی شود مگر به دست مبارك رسول خدا(ص)؛ در كتاب شریف كافی آمده: «اگر كسی از دنیا برود و قرآن را نیاموخته باشد، ملائكه در برزخ به او می آموزند.» آیات قرآن درجات بهشت اند اما سیر در این درجات و نور و روح قرآن جز به دست حضرت رسول(ص) ممكن نمی شود.
آیت الله میرباقری با بیان اینكه سلوك با قرآن و سیر در درجات معنوی آن جز با شفاعت نبوی حاصل نمی شود، تاكید كرد: دسترسی به معارف قرآن نیز همین طور است، كتابی كه از عالم الهی تنزل یافته جز با بیان نورانی رسول خدا(ص) فهم نمی شود از این رو، ایشان هم آیات را تلاوت كردند هم آن را تعلیم دادند.
رییس فرهنگستان علوم قم ابراز كرد: این كتاب برنامه ای است برای حضرت(ص) تا ایشان مردم را از ظلمات به سوی نور هدایت كنند؛ چنان كه خدای متعال به پیامبر(ص) می فرمایند: «انسان هایی كه خود را مستغنی از تلاوت و هدایت تو می دانند و طغیان می كنند» وقتی حضرت رسول(ص) نماز می خوانند همه دنیا مسجد و نمازخانه می شوند و آنها كه این را برنمی تابند، مقابل ایشان می ایستند.
وی تاكید كرد: بنابر این، قرآن طرحی است كه خدای متعال به وجود مقدس نبوی عنایت كرده تا جامعه را از ظلمات به هدایت رهنمون شود. جبهه ای مقابل حضرت(ص) است كه باید این را از ظلمات به نور هدایت كند؛ از این رو، برخورداری از شریعت این كتاب جز با طهارت نفس ممكن نیست و این طهارت هم خواست خدا است.
عضو مجلس خبرگان رهبری بر تاكید بر انس و مجالست با اهل قرآن، گفت: هدایت قرآنی به طور جزیره ای نصیب كسی نمی شود، قرآن طرحی است كه خدای متعال برای انسان ها فرستاده و همه این طرح بر محور حضرت رسول(ص) است و لذا گر امت اسلام بر این مدار باشند، به اندازه مشاركت بهره مند می شوند.
آیت الله میرباقری با اشاره به حدیث شریف ثقلین، ابراز كرد: ما همه سلول پیكر هستیم كه روح قرآن در آن دمیده شده است؛ لذا باید خود را وقف این روح كنیم و برخورد با شرك و نفاق كه برنامه نبوی بوده را ادامه دهیم نه آنكه بر اساس طرح دشمن حركت كنیم.

دسترسی سریع