قائم مقام رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی و دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی كشور خبر داد؛ تشكیل كارگروه ایجاد تحولات در حوزه ساختارها و فعالیت‌های قرآنی كشور

قائم مقام رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی و دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی كشور از تشكیل كارگروه ایجاد تحولات در حوزه ساختارها و فعالیت‌های قرآنی كشور طبق منویات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) خبر داد.

1400/09/21
|
10:09

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو قرآن، حجت الاسلام والمسلمین حمید محمدی قائم مقام رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی و دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی كشور با تأكید بر اینكه مأمور شده‌ایم تا تحول در ساختارهای قرآنی كشور را دنبال كنیم، به تبیین برخی دلایل ورود به حوزه تحول اشاره كرد و گفت: سندهای بالادستی كه پیش از این تهیه شده بر بازنگری دوره‌ای اسناد تأكید كرده است، علاوه بر این در پیام مقام معظم رهبری به دولت سیزدهم نیز بر بازسازی انقلابی و خردمندانه ساختار فرهنگی كشور تأكید شده است. در كنار این دو موضوع باید به پیوست حكم معظم له در انتصاب اعضای جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز اشاره كرد. شاه بیت همه این موارد تبدیل شدن شورای عالی انقلاب فرهنگی به قرارگاه فرهنگی كشور است. این مطالبه 20 ساله مقام معظم رهبری است.

محمدی بیان كرد: تا سند عالی مهندسی فرهنگی كشور از طریق ایجاد قرارگاه فرهنگی در شورای عالی اتفاق نیفتد، نباید منتظر تغییر و تحول در حوزه فرهنگی كشور باشیم، چرا كه به نظر می‌رسد این تحول از عهده یك دستگاه، به تنهایی بر نمی‌آید.

وی با اشاره به اینكه برای تغییر و تحول در حوزه قرآنی به سه قرارگاه برای تحولات اساسی در حوزه علم و فرهنگ نیاز داریم، افزود: علاوه بر مطالعاتی كه در گذشته انجام شده است، از حدود یك سال قبل به صورت ویژه بر روی این موضوع فكر، تأمل و مشورت‌های لازم صورت گرفته است تا بتوانیم در نهایت به یك مدل كلان تقسیم كار در حوزه قرآنی كشور برسیم.

محمدی با اشاره به اینكه كمیته تحول نظر نهایی و جمع‌بندی مباحث مطرح شده را ارائه داده است، بیان كرد: برای بازنگری در حوزه فعالیت‌های قرآنی، هشت سیاست اصولی را مد نظر قرار داده بودیم كه از جمله آنها می‌توانیم به حفظ و تقویت دستگاه‌های قرآنی چهل سال گذشته، واگذاری حداكثری فعالیت‌ها به بخش مردمی، كاهش موازی كاری و تداخل بین دستگاهی، چابك‌سازی، توجه جدی به اسناد راهبردی، اخذ نظر دستگاه‌ها و اقناع حداكثری ذی‌نفعان اشاره كنم. در مباحث مربوط به بازنگری امور قرآنی به هیچ وجه هیچ نظر شخصی از دبیرخانه شورای توسعه و شورای عالی انقلاب فرهنگی اعمال نشده و آنچه تا به امروز پیش رفته است در فضای باز و آزاد و اخذ نظر همه دستگاه‌ها بر اساس روش‌های علمی بوده است. با استفاده از این روش‌های علمی به طراحی مدل‌های بازنگری و محوریت دادن به تحول روی فرایندهای اصلی قرآنی همچون نیروی انسانی، مالی و اداری - مدیریتی رسیده ایم.

وی افزود: بنابر این بر اساس مطالبه مقام معظم رهبری و جمع بندی كمیته تحول پیشنهاد شده است قرارگاه قرآنی كشور در دبیرخانه شورای توسعه فرهنگ قرآنی استقرار یابد. در این قرارگاه یك قرارگاه ملی و یك قرارگاه استانی در نظر گرفته خواهد شد، در واقع از این به بعد 32 قرارگاه استانی و یك قرارگاه مركزی خواهیم داشت. در سطح دستگاهی هم شورای هماهنگی قرآنی دستگاه‌ها شكل می‌گیرد تا كل دستگاه‌ها در یك هماهنگی و انسجام كامل قرار بگیرند.

دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی اظهار كرد: در بطن گفت وگوهایی كه شكل گرفت متوجه شدیم جاری نشدن قرآن در زندگی فردی و اجتماعی بزرگ‌ترین معضل حوزه قرآن بوده و ریشه آن هم اجرا نشدن اسناد راهبردی منشور توسعه فرهنگ قرآنی تشخیص داده شد، وقتی به سراغ راهكار رفتیم متوجه شدیم مشكل در فرایندها، ساختارها و نگرش هاست. لذا پیشنهاد تغییرات در این سه حوزه را خواهیم داشت.

محمدی به تشریح مصادیق سه حیطه مذكور پرداخت و گفت: مردم نسبت به اصل قرآن اعتقاد كامل دارند اما در مقام عمل تنها 25 درصد مردم می‌توانند قرآن بخوانند. همچنین گفتمان سازی باید نقش حداكثری در ارتقای زندگی داشته باشد. این موضوع با تأكید بر نقش و جایگاه تولید و توزیع محتوای قرآنی در رسانه ها به خصوص در صدا و سیما و فضای مجازی، به دست می‌آید. فعالیت‌های قرآنی صدا و سیما در حال حاضر در دو شبكه رادیو ـ تلویزیونی خلاصه شده و سایر شبكه ها خالی از هر برنامه قرآنی شده است؛ كل بودجه این دو شبكه به اندازه یك سریال شبكه‌های دیگر نمی شود این نشان می‌دهد اهتمام به قرآن وجود ندارد. در سایر دستگاه‌ها نیز وضعیت به همین صورت است. همه اینها مربوط به مباحث نگرشی است كه باید تغییر كند. یك بحث نگرشی دیگر تربیت و سبك زندگی قرآن در خانواده‌ها با محوریت مادران است كه باید جدی گرفته شود، مرجعیت قرآن در نظام آموزش تربیتی حوزه‌های علمیه مصداق دیگری از مباحث نگرشی است كه باید تغییر كند. بحث معلمان و فعالان نظام تعلیم و تربیت رسمی كشور و مدیران و كارگزاران كشور بخش دیگری از چرخه تغییر نگرش خواهند بود.

محمدی همچنین در مورد مصادیق حیطه فرایندی اظهار كرد: در حیطه فرایندی سه بحث وجود دارد كه شامل «نیروی انسانی»، «مالی» و «اداری – مدیریتی» می شود. در بحث توانمندسازی نیروی انسانی اولین بحث مربیان مهد كودك و موسسات مردمی هستند و دبیران قرآن، آموزگاران ابتدایی و ... در مرحله بعد قرار می گیرند. در این حوزه معاونت سرمایه انسانی ریاست جمهوری یكی از اقدامات بسیار جدی را می‌تواند در حوزه ارتقای دانش، مهارت و مدیریت قرآنی نیروهای انجام دهد.

وی افزود: در بخش مالی نیز باید حمایت‌های مالی افزایش داده شود، سامانه‌های شفاف مستقر شوند و بودجه ها نیز یكسان‌سازی شوند. در كنار این باید به تقویت سازوكارهای توسعه مشاركت مالی مردمی و وقف و خیریه نیز توجه كرد. در بحث مدیریتی نیز باید بر ایجاد زیست‌بوم نوآوری و شتاب‌دهنده توجه شود.

دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی با تأكید بر اینكه موضوعاتی كه مطرح شده است در مقام گفت‌وگو و پیشنهاد است، تصریح كرد: بر اساس پیشنهادها در اصلاح ساختارها چند اتفاق بزرگ می‌تواند رخ دهد، اتفاق اول ایجاد قرارگاه امور قرآنی ملی و استانی است كه شرح آن داده شد، اتفاق دیگر بازمهندسی مأموریت های قرآنی دستگاه های اصلی است. واقعیت این است كه در حوزه قرآنی تداخل وظایف بسیار زیاد است و به یك تقسیم كار در این حوزه نیاز داریم. بنابراین پیشنهاد دیگر حفظ وضع موجود با تقسیم كار مناسب بین دستگاه های قرآنی است.

محمدی با اشاره به اینكه نظر برخی دوستان بر تشكیل سازمان امور قرآنی كشور است، اظهار كرد: در این سازمان فعالیت های قرآنی فرادستگاهی همچون نمایشگاه بین المللی قرآن، مسابقات بین المللی قرآن، جشنواره ها و موسسات مردمی به یك سازمان متمركز منتقل می شود و دستگاه ها در درون خود كارهای قرآنی را ادامه خواهند داد. به عنوان مثال اگر نمایشگاه و جشنواره های قرآنی وزارت ارشاد به سازمان مستقل منتقل شود، وزارت ارشاد باید فعالیت های قرآنی را از طریق معاونت های سینمایی، هنری و ... پیگیری كند.

وی بیان كرد: عزیزانی كه در حال حاضر در عرصه مدیریت فعالیت های قرآنی كشور حضور دارند دقت كنند كه هیچ تغییری رخ نخواهد داد تا زمانی كه یكی از این موضوعات به تصویب برسد.

مخاطبان در سرتاسر دنیا می توانند از طریق وب سایتWWW.radioquran.IR از پخش زنده شبكه استفاده و در جریان آخرین خبرهای رادیو قرآن قرار بگیرند.
از طریق موج اف.ام ردیف 100 مگاهرتز شنونده ما باشید.

📻 fm 100 mhz

آدرس صفحات رادیو قرآن در فضای مجازی:

🌐 www.radioquran.ir

instagram.com/radioquran_ir 🆔

http://sapp.ir/radioquran 🆔

https://www.aparat.com/radioquran.ir 🆔

راه های ارتباطی ما:

📩 30000100

☎️ 02122051632_02122043017

دسترسی سریع