ضرورت تحول در حوزه فعالیت های قرآنی

یكی از منویات مقام معظم رهبری مدظله العالی تحول در حوزه فرهنگ به ویژه شورای توسعه فرهنگ قرآنی است ایشان در پیوست حكم هایی كه به اعضای شورای انقلاب فرهنگی دادند طرح اولیه تحول را در بازه زمانی مشخصی تعیین كردند.

1400/09/17
|
09:34

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو قرآن؛ رضا سلامت‌ پناه معاون شورای توسعه فرهنگ قرآنی كشور درباره ضرورت تحول در حوزه فعالیت های قرآنی در گفتگو با برنامه افق رادیو قرآن 13 آذر 1400 گفت : یكی از منویات مقام معظم رهبری مدظله العالی تحول در حوزه فرهنگ به ویژه شورای توسعه فرهنگ قرآنی است ایشان در پیوست حكم هایی كه به اعضای شورای انقلاب فرهنگی دادند طرح اولیه تحول را در بازه زمانی مشخصی تعیین كردند.
این كمیته فعالیت خود را در این مقطع زمانی با طرح های مطالعاتی متعدد در مورد ساختار مدیریت قرآنی و فرهنگ قرآنی آغاز كردند گفتنی است پیش از این در مدت 12 سال طرح های تحولی و بازنگری به صورت فصلی و سالیانه توسط كارشناسان و پژوهشگران متعددی انجام شده است.
بر این اساس واژه بازنگری از این حیث در نام كمیته آمده است كه آیا تحول در ساختار قرآنی به تنهایی موضوعیت دارد؟ یا قبل از ساختار در فرآیند ها و نگرش ها نیازمند بازنگری هستیم؟كمیته تحول و بازنگری ساختار قرآنی كشور ضمن حضور اعضای حقیقی و حقوقی از مشاركت طراحان منظور توسعه قرآنی در شورای توسعه فرهنگ قرآنی و كمیسیون های آن و همچنین طراحان اسناد چهارگانه منشور توسعه قرآنی استفاده می كنند.
با توجه به برگزاری جلسات متعدد كمیته تحول و بازنگری ساختار قرآنی كشور به جمع بندی مهمی دست یافتیم كه بر این اساس برای تحقق تحول در حوزه قرآنی بر اساس منویات و مطالبات مقام معظم رهبری حضرت آیت الله العظمی خامنه ای مدظله العالی به سه بخش بینش و نگرش، فرآیندها و ساختارها نیازمند هستم. اما نكته مهم اینجاست كه اولویت تحویل با كدام بخش است؟ آیا هر سه بخش نیاز به تحول دارد؟ و یا صرفاً باید به دنبال گلوگاه‌های حوزه قرآنی رفت و آنها را تغییر داد؟
كمیته تحول و بازنگری ساختار قرآنی كشور به این نتیجه رسید كه اگر فرایندهای توسعه فرهنگ قرآنی شناسایی و بهسازی شود لاجرم تغییر و تحول هم شكل خواهد گرفت. این جمع بندی بر اساس نظریات كارشناسان و مبانی علوم تحول به دست آمده و بی شك پیش نویس طرح تحول قرآنی بر اساس همین مبانی علمی مدیریتی است.امروز ساختار قرآنی كشور نیازمند تحول است و بازنگری ها ما را به این نقطه رساند كه باید این تحول در مدیریت و نگرش ها اتفاق بیفتد.بر این اساس برخی از تعاریفی كه در حوزه قرآنی به ثبت رسیده نیازمند بازنگری است به عنوان مثال استاد قرآن شخصی متخصص در تلاوت حفظ و تدریس قرآن است بر اساس این تعریف استاد قرآن قاری، حافظ و یا عضو هیئت علمی رشته های علوم قرآنی است.
اما وقتی در مورد توسعه فرهنگ قرآنی و تعریف آن سخن می گوییم از پدیده‌ای به نام امور قرآنی یاد می كنیم كه مشخص نیست كدام دانشگاه متولی تربیت متخصص امور قرآنی و مدیریت آن است و یا با تعریف گسترده پژوهش قرآنی مشخص نمی‌شود كه با تعریف استاد قرآن چه نسبتی دارد؟ بر این اساس ما تا نگرش خود را نسبت به مشاركت اعضای دیگر جامعه در توسعه فرهنگ قرآنی تغییر ندهیم تحولی رخ نمی دهد.

مخاطبان در سرتاسر دنیا می توانند از طریق وب سایتWWW.radioquran.IR از پخش زنده شبكه استفاده و در جریان آخرین خبرهای رادیو قرآن قرار بگیرند.
از طریق موج اف.ام ردیف 100 مگاهرتز شنونده ما باشید.

📻 fm 100 mhz

آدرس صفحات رادیو قرآن در فضای مجازی:

🌐 www.radioquran.ir

instagram.com/radioquran_ir 🆔

http://sapp.ir/radioquran 🆔

https://www.aparat.com/radioquran.ir 🆔

راه های ارتباطی ما:

📩 30000100

☎️ 02122051632_02122043017

دسترسی سریع