رشد 3 برابری شركت‌كنندگان مسابقات سراسری قرآن كریم

مهدی قره‌شیخلو، رئیس مركز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه در گفتگو با برنامه زنده افق رادیو قرآن كه با موضوع چهل و چهارمین دوره مسابقات سراسری قرآن كریم روی آنتن رفت، از رشد 3 برابری شركت‌كنندگان مسابقات سراسری قرآن خبر داد.

1400/10/05
|
11:09

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو قرآن ؛ رئیس مركز امور قرآنی سازمان اوقاف گفت: فرایند چهل و چهارمین دوره از ابتدای سال 1400 آغاز شد و مرحله ثبت نام از ابتدای ماه مبارك رمضان صورت گرفت و حدود 30 هزار نفر در رشته‌های مختلف اعلام آمادگی كردند كه نسبت به پارسال شاهد رشد سه برابری بودیم. این مسابقات در مرحله شهرستانی در 140 شهرستان، در مرحله استانی در 31 استان و در مرحله نیمه‌نهایی نیز به صورت غیر حضوری و با راهیابی 200 نفر در دو بخش بانوان و آقایان برگزار شد.

وی با اشاره به اینكه مرحله نهایی این مسابقات به دلیل روند نزولی كروناویروس و واكسیناسیون گسترده به صورت حضوری از 29 آذرماه تا شامگاه گذشته، سوم دی‌ماه برگزار شد، ادامه داد: همچنین این رویداد از طریق پایگاه‌های اطلاع‌رسانی، خبرگزاری‌ها و شبكه قرآن و معارف سیما و رادیو قرآن به صورت زنده و مستقیم اطلاع‌رسانی و پخش شد و خوشحالیم از اینكه شرایط به گونه‌ای فراهم شد تا قرآنیان كنار هم جمع شوند.

قره‌شیخلو با اشاره به اینكه اختتامیه نیز با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و بسیاری از چهره‌های قرآنی برگزار شد، درباره پراكندگی استانی حائزین رتبه‌های برتر این دوره اظهار كرد: این پراكندگی، نویدبخش این است كه استان‌هایی كه در گذشته به جهت عدم دسترسی به برنامه‌های آموزشی یا استفاده از اساتید دارای محرومیت بودند، خودشان را به استانداردهای لازم رساندند.

وی با اشاره به اینكه برگزیدگان چهل و چهارمین دوره مسابقات سراسری قرآن تقریبا از 20 استان بودند، اظهار كرد: این نشان می‌دهد كه عزیزان، اساتید قرآنی در استان‌های مختلف طی این یك سال، كار آموزشی انجام دادند تا سطح توانمندی‌ها ارتقا پیدا كند و این مسیر درستی است. همه باید كمك كنند تا استعدادها و ظرفیت‌های خوب استان‌ها و زمینه رشد آنها بیش از گذشته فراهم شود.

دبیر ستاد عالی هماهنگی مسابقات قرآن كشور درباره علت اینكه چرا گردش نخبگان قرآنی را در برخی از رشته‌ها چون قرائت شاهد نیسیتم؟ گفت: قرائت، كار پرزحمتی است، كسانی كه در این حوزه كار می‌كنند، باید بسیار تلاش كنند و عموماً دوستانی در این حوزه موفق می‌شوند كه سابقه چندین دوره حضور در مسابقات را دارند، چنانكه امیرحسین رحمتی، حائز رتبه نخست رشته قرائت مسابقات سراسری قرآن، در مسابقات بین‌المللی دانش‌آموزی نیز حائز رتبه شده بود اما ایشان چهره جدید در مسابقات بزرگسالان است.

این قاری بین‌المللی با تأكید بر اینكه كار قرائت پرمشقت است، بیان كرد: در كشور ما با توجه به قاریان زیاد و متبحر، باید در این زمینه بسیار تلاش كرد، حال آنكه به نظرم تلاش مستمر برای حضور در محضر اساتید كمرنگ شده است و اگر در سطح استان‌ها میان قاریان این امر انجام شود، قطعا شاهد گردش نخبگان قرآنی در این رشته نیز خواهیم بود.

قره‌شیخلو در بخش دیگری از این برنامه درباره ارتقای جوایز مسابقات، اظهار كرد: این ارتقا در هر دو بخش بانوان و آقایان در نظر گرفته شده است و تنها مختص به یك گروه نیست.

قره‌شیخلو درباره نحوه اطلاع‌رسانی مسابقات ملی كتابت قرآن، تصریح كرد: در مصاحبه‌ها و نشست‌های خبری این موضوع را اشاره كردم. البته همانطور كه در گذشته نیز اطلاع‌رسانی شده بود این امر با هماهنگی با مدرسه كتابتی كه در قم است، انجام شد، فراخوان این رشته و اعلام عمومی انجام شد و این رشته نیز در دو بخش خوشنویسی بزرگسالان و نوجوانان برگزار شد، آثار خوبی رسید و داوری توسط متخصصان انجام شد و جوایز و نفرات برگزیده مشخص شد، چنانكه شامگاه گذشته در یكی از بخش‌ها از دختر 10 ساله در این بخش به دلیل كسب رتبه، تجلیل شد.

وی تصریح كرد: البته به دلیل ایجاد انگیزه در میان كاتبان و خوشنویسان با حائز رتبه نخست بخش كتابت مسابقات سال گذشته، قراردادی منعقد شده است كه مراحل پایان خود را سپری می‌كند تا تمام قرآن را به سفارش سازمان اوقاف كتابت كند.

رئیس مركز امور قرآنی اوقاف در پاسخ به این سؤال كه بنا بر آیین‌نامه مسابقات تعداد راهیافتگان به مرحله نهایی باید 12 تا 15 نفر باشد چرا این تعداد به 24 نفر افزایش یافت، افزود: در آیین‌نامه تصریح شده است كه 10 درصد شركت‌كنندگان مرحله اول به مرحله نهایی راه پیدا می‌كنند اما اختیار تعداد نهایی با تیم داوری است. چون مرحله نیمه‌نهایی به این دوره از مسابقات افزوده شده بود و آن هم به صورت غیر حضوری برگزار شد، تعداد بیشتری از دوستان از مرحله استانی (البته از برخی استان‌ها كه رقابت فشرده و امتیازات نزدیك به هم بود) به مرحله نیمه نهایی راه پیدا كردند. این امر در رشته‌هایی چون حفظ كل و قرائت انجام شد و در برخی دیگر از رشته‌ها طبق روال قبل بود.

وی بر عدم تفاوت برگزاری مسابقات در بخش بانوان و آقایان تأكید كرد و گفت: رقابت بانوان نیز در نوبت صبح و در همان تالار اندیشه حوزه هنری كه محل برگزاری رقابت‌های آقایان بود، برگزار شد. آیین‌نامه، تقسیم‌بندی رشته‌ها و هر آنچه كه لازم بود، شبیه بخش آقایان بود اما تنها تفاوتش در مسئله پوشش رسانه‌‌ای بود كه آن هم به دلیل مسائل شرعی و فقهی امكانش مهیا نیست، اما در هر جا كه گزارش و مصاحبه انجام گرفت، هم از بخش آقایان وهم از بخش بانوان گفته شد.

قره‌شیخلو با تأكید بر اینكه در بخش بانوان نیازمند برنامه‌ریزی دقیق‌تر هستیم، بیان كرد: مثل اینكه تمهیدات لازم برای برگزاری محافل انس با قرآن ویژه بانوان و استفاده از حائزین رتبه‌های برتر در این محافل یا جلسات خاص آموزش قرآن برای بانوان با استفاده از فضای بقاع متبركه در نظر گرفته شده است، این موارد فرصت‌هایی برای بروز استعداد بانوان است.

وی با اشاره به قول دوباره وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به افزودن نام قرآن و عترت به صندوق هنرمندان، تأكید كرد: امید است این موضوع و این حمایت را در عمل نیز شاهد باشیم. همچنین آقای خاموشی، رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه نیز گفتند پیگیر راه‌اندازی صندوق حمایت از فعالان قرآنی تا پایان سال هستند، امیدواریم این نیز محقق شود البته مراد از این صندوق، صندوقی نیست كه نیازمند مجوز از بانك مركزی باشد بلكه منظور حسابی است كه در یكی از بانك‌ها افتتاح شد كه مبلغی را اوقاف و مبلغی را بانك در نظر گیرد تا از محل آن به فعالان قرآنی، تسهیلات با سود كم اعطا شود. این امر هم در راستای حفظ شأن قاریان و حافظان رتبه‌دار ملی و بین‌المللی كشورمان است كه سالیان سال در این عرصه هستند و تعداد آنها حدود 200 - 300 نفر است.

قره‌شیخلو اضافه كرد: از فردا نیز آغاز فرایند مسابقات بین‌المللی قرآن در دستور كار قرار می‌گیرد.

برنامه رادیویی افق كاری از گروه اطلاع‌رسانی شبكه رادیویی افق به تهیه‌كنندگی فاطمه رحمانی روزهای شنبه از ساعت 16:15 تا 17:00 از شبكه رادیویی قرآن موج اف ام ردیف 100 مگاهرتز پخش می‌شود.

مخاطبان در سرتاسر دنیا می توانند از طریق وب سایتWWW.radioquran.IR از پخش زنده شبكه استفاده و در جریان آخرین خبرهای رادیو قرآن قرار بگیرند.
از طریق موج اف.ام ردیف 100 مگاهرتز شنونده ما باشید.

📻 fm 100 mhz

آدرس صفحات رادیو قرآن در فضای مجازی:

🌐 www.radioquran.ir

instagram.com/radioquran_ir 🆔

http://sapp.ir/radioquran 🆔

https://www.aparat.com/radioquran.ir 🆔

راه های ارتباطی ما:

📩 30000100

☎️ 02122051632_02122043017

دسترسی سریع