مدیر شبكه رادیویی قرآن تأكید كرد: لزوم مرجعیت قرار دادن قرآن در جامعه/ توازن برنامه‌های تلاوت و تدبر در رادیو قرآن

منصور قصری‌زاده گفت: رهبر معظم انقلاب و پیش از ایشان امام خمینی رحمت الله علیه به عنوان یك عالم دینی دغدغه‌ای جز مرجعیت پیدا كردن قرآن در جامعه نداشتند.

1400/10/04
|
10:48

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو قران ؛ همزمان با پخش برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری اخبار قرآنی از آنتن شبكه قرآن و معارف سیما، منصور قصری‌زاده، پیشكسوت قرآنی و مدیر شبكه رادیویی قرآن درباره مطالبات مقام معظم رهبری در دیدار با جامعه قرآنی مبنی بر انس هر چه بیشتر با قرآن در جامعه گفت: ما در جامعه دینی زندگی می كنیم كه مبنای انقلاب آن اسلام و قرآن كریم است بر همین اساس رهبری انقلاب و پیش از ایشان امام خمینی رحمت الله علیه به عنوان یك عالم دینی دغدغه‌ای جز مرجعیت پیدا كردن قرآن در جامعه نداشتند.

این مدرس قرآن افزود: قرآن كریم باید در تمام عرصه‌های كشور حضور و بروز داشته باشد و همه از آن بهره‌مند شوند و بر همین اساس برای توجه به قرآن باید آن را مرجع تمام افكار قرار داد و برای رسیدن به این مهم باید با قرآن انس گرفت. انس در لغت به معنای الفت به چیزی است كه از طریق محبت به دست می‌آید و ثمره آن آرامش قلبی است؛ بر اساس این تعریف، هرچه انسان انس بیشتر با قرآن كریم پیدا كند باید آرامش بیشتری داشته باشد.

این قاری بین‌المللی تصریح كرد: لازمه رجوع و هدایت پذیری از آیات قرآن كریم فطرت سلیم است همانطور كه قرآن كریم می فرماید: این قرآن را نازل كردیم تا شفا و رحمتی برای مومنان و خسارتی برای ظالمان باشد، انسانی كه به خود دیگران و خدا ظلم كرده باشد به هر اندازه و نسبتی از ظلمش نمی‌تواند از آیات قرآن كریم بهره‌مند شوند.

قصری‌زاده عنوان كرد: به طور كلی به هر میزان رفتار قرآنی در جمع و فرد جامعه مشاهده شود می‌توان نتیجه گرفت كه به فرمایشات رهبری عمل كردیم. این مسئولیت بر گردن كسانی كه اداره امور قرآنی كشور را در دست دارند سخت‌تر است، چرا كه این افراد باید بیش از پیش به تزكیه خود توجه كنند.

مدیر شبكه رادیویی قرآن با بیان این مطلب كه تلاوت قرآن كریم اولین مرحله انس با آیات الهی است گفت: در عین آن كه قرائت، حفظ و روخوانی قرآن بسیار لازم و ضروری است اما اولین مرحله انس با قرآن كریم به حساب می آید. رهبر عظیم الشان انقلاب اسلامی نیز در غایت مطالبات خود به تشكیل تمدن اسلامی اشاره دارند و در جایی فرمودند: باید از لحاظ فكری، اجتماعی و سیاسی از قرآن كریم فهم داشت. بر اساس این سخن می توان متوجه شد كه مراحل بالاتری از انس با قرآن كریم وجود دارد كه برای ساخت جامعه قرآنی باید به آن مراحل دست یافت.

قصری زاده تصریح كرد: مراحل انس با قرآن كریم بدین صورت تقسیم بندی می شود: ابتدا مسئولان باید فضای جامعه را با رنگ و بوی قرآنی آشنا كنند كه مصداق آن برگزاری چهل و چهارمین دوره مسابقات سراسری قرآن كریم است؛ در وهله دوم باید به سراغ ترویج خواندن قرآن شامل روخوانی، روانخوانی، حفظ و قرائت قرآن رفت؛ مرحله سوم انس با قرآن كریم به تدبر در آیات الهی و تعامل پی در پی در مفاهیم قرآن كریم معطوف می شود و مرحله آخر نیز عمل به دستورات و آیات كتاب الهی است.

وی افزود: چند سال گذشته در جلسه مسئولان فرهنگی پیشنهاد دادم تا وزرا ضمن ارائه گزارش عملكرد به مجلس شورای اسلامی برای گرفتن رای اعتماد، ملزم به تدوین پیوست قرآنی در فعالیت های خود باشند چرا كه پس از انتخاب چنین وزیری تمام زیرمجموعه های آن از افرادی خواهند بود كه روحیه قرآنی دارند و دلسوز دین خواهند بود. از طرفی وقتی مردم با بركات عمل به قرآن كریم در اركان مختلف امور اجرایی و دولتی كشور آشنا شوند كم كم جامعه رنگ و بوی قرآنی خواهد گرفت.

قصری‌زاده با اشاره به همه فعالیت های شبكه رادیویی قرآن عنوان كرد: سهم برنامه های تلاوت و برنامه های تدبر و مفاهیم قرآن كریم متوازن شده است به گونه كه پیش از این 60 درصد برنامه ها به موضوعات تلاوت قرآن و 40 درصد به موضوعات مفاهیم اختصاص داشت اما این سهم 50 درصد شده است.

مدیر شبكه رادیویی قرآن تصریح كرد: علاقه‌مندان می توانند برای دریافت برنامه های شبكه رادیو قرآن به موج اف ام ردیف 100 مگاهرتز، دریافت برنامه های رادیو ترتیل موج اف ام ردیف 99ونیم مگاهرتز و برنامه‌های رادیو تلاوت به موج اف ام ردیف 100,5 مگاهرتز مراجعه كنند.

وی خاطرنشان كرد: اصل برنامه‌سازی در رادیو قرآن معطوف به فراگیر بودن در سطح عموم در كنار ساخت برنامه‌های خاص برای مخاطبان حرفه‌ای است. همچنین نگاه برنامه‌سازی مبتنی بر آیات و دستورات قرآن كریم از دیگر اولویت‌های برنامه‌سازی شبكه رادیو قرآن است در این اساس برنامه‌هایی برای عموم مخاطبان با موضوعات اخلاق در روابط اجتماعی، ازدواج و همسرداری، فرزندآوری و تربیت فرزند، نبایدها، اقتصاد و خانواده تولید می‌شود.

مخاطبان در سرتاسر دنیا می توانند از طریق وب سایتWWW.radioquran.IR از پخش زنده شبكه استفاده و در جریان آخرین خبرهای رادیو قرآن قرار بگیرند.
از طریق موج اف.ام ردیف 100 مگاهرتز شنونده ما باشید.

📻 fm 100 mhz

آدرس صفحات رادیو قرآن در فضای مجازی:

🌐 www.radioquran.ir

instagram.com/radioquran_ir 🆔

http://sapp.ir/radioquran 🆔

https://www.aparat.com/radioquran.ir 🆔

راه های ارتباطی ما:

📩 30000100

☎️ 02122051632_02122043017

دسترسی سریع