دیدار نخبگان و استعدادهای برتر علمی با رهبر انقلاب

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار نخبگان جوان و استعدادهای برتر علمی، نخبگان را نور چشمان ملت خواندند .

1400/08/29
|
15:08

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو قرآن ؛ رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار نخبگان جوان و استعدادهای برتر علمی، نخبگان را نور چشمان ملت خواندند و با تأكید بر لزوم تمركز جامعه علمی و نخبگان برای یافتن راه‌حل‌های علمی مشكلات مختلف افزودند : ظرفیت نخبگی جوانان ملت ایران، می تواند زمینه‌ساز پر كردن شكاف علمی كشور با علم جهانی، عبور از مرزهای جهانی علم، ایجاد تمدن نوین اسلامی و تحقق آینده درخشان كشور باشد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تشكر از مطالب مفیدی كه نخبگان در این دیدار بیان كردند، نخبگی را موهبت و نعمتی الهی خواندند و افزودند: استعداد و ظرفیت ذهنی تنها شروط تحقق نخبگی نیست بلكه باید با شكرگزاری و قدرشناسی این نعمت، و با كار و تلاش و همت و مجاهدت، استعداد و ظرفیت را به نخبگی تبدیل كرد.
رهبر انقلاب در همین زمینه افزودند: البته قدرشناسی و شكر عملی نعمت نخبگی جوان، وظیفه پدر و مادر، معلم و استاد و دستگاههای حاكمیتی نیز هست.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خاطرنشان كردند: ملت ایران، ملتی بالقوه نخبه است و به همین علت از دیر باز هدف جنگ نرم تحقیركننده استعمارگران قرار داشته تا استعدادها و توانایی‌های خود را فراموش كند و حتی منكر شود و دروغ بزرگ «ما نمی توانیم» را بپذیرد.
ایشان با اشاره به خاطرات جواهر لعل نهرو از هند درباره تلاش مستقیم و غیرمستقیم انگلیسی‌ها برای از بین بردن احساس توانایی و اتكای به خود در ذهن ملت هند گفتند: در تاریخ 200 ساله اخیر ایران نیز استعمارگران و حاكمان وقت، هم‌صدا ناتوانی ملت ایران را تبلیغ می‌كردند كه پیروزی انقلاب به این روند پایان داد.
رهبر انقلاب غفلت و غارت را دو هدف مكمّل استعمارگران از القای ناتوانی در ملتها برشمردند و افزودند: وقتی ملتی از توانایی‌های خود غفلت كرد، غارت او آسان می‌شود. در واقع غفلت، مقدمه غارت و غارت، افزایش‌دهنده غفلت ملتها از توانایی‌ها و استعدادهای درونی است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با استناد به آیات صریح قرآن مجید درباره پیامدهای منفی غفلت افزودند: خداوند در كتاب آسمانی هشدار می‌دهد كه دشمن می‌خواهد شما از سلاح و داراییهای خود غافل شوید تا راحت حمله كند كه این موضوع امروز با توجه به فشارها و جنجال‌ها در دنیا درباره مسئله پهپاد و موشك قابل توجه است.
«احساس مسئولیت نخبگان» نكته دیگری بود كه رهبر انقلاب در این دیدار به آن پرداختند و تأكید كردند: هم مسئولان باید به وظایف خود درباره نخبگان عمل كنند، هم جوان نخبه باید در قبال مسائل كشور احساس مسئولیت كند و ضمن مبارزه با موانع و پذیرش برخی سختی‌های گاه اجتناب‌ناپذیر، اجازه ندهد نامهربانی‌هایی كه در برخی دستگاهها به نخبگان می‌شود، او را از ادامه راه و تلاش و احساس مسئولیت باز دارد.
نكته دیگری كه رهبر انقلاب برای نخبگان جوان و استعدادهای برتر علمی بیان كردند «ضرورت توجه به آینده‌ی ترسیم‌شده و هدف‌گذاری‌شده برای ایران عزیز» بود.
ایشان با یادآوری سخنان چند سال قبل خود درباره آینده ایران و ضرورت پیشتازی در عرصه علم جهانی گفتند: باید به‌گونه‌ای حركت كنیم كه در آینده‌ای معقول، ایران منبع علم جهانی بشود و هر كس برای دسترسی به جدیدترین یافته‌های علمی، ناچار از یادگیری زبان فارسی شود، همانگونه كه در برهه‌هایی از تاریخ، ایرانیان بر قله‌های دانش جهانی قرار داشتند و كتابهای دانشمندان ایران در دانشگاههای غرب و شرق مورد تدریس و استناد اهل علم و دانش بود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای برای رسیدن به این آینده روشن و افتخارآمیز سه مرحله را ضروری دانستند. اول: تلاش فراوان برای پر كردن فاصله كنونی با خطوط مقدم علم جهانی، دوم: عبور از مرزهای دانش جهانی و عرضه كشفیات نوین علمی به جامعه بشری، و سوم: بنا كردن تمدن نوین اسلامی بر پایه علم نافع.
ایشان تأكید كردند: اگر نخبگان جوان میهن به این افق روشن چشم بدوزند، حركت علمی آنها جهت گیری درست خواهد داشت و مشكلات نیز رفع خواهد شد.
«لزوم آفرینش علمی» نكته دیگری بود كه رهبر انقلاب در تبیین آن، گفتند: امروز كارهای علمی مهمی در كشور در حال انجام است كه غالباً جزو شاخه‌های علمی خلق‌شده به دست دیگران است، در حالی‌كه علاوه بر این، باید با خلاقیت و نوآوری، قوانین ناشناخته طبیعت را كشف، و در تولید علم، نوآوری كرد.
ایشان، «مسئله محوری» و حل مسائل كشور را از اهداف مهم جامعه علمی كشور خواندند و با برشمردن مواردی مانند مشكلات آب، محیط زیست، ترافیك، آسیب‌های اجتماعی، تخلیه روستاها، نظام پولی، مالی، مالیاتی، بانكی و مسائل نظام تولید، گفتند: می‌توان برای همه مشكلات كشور راه‌حل علمی پیدا كرد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خاطرنشان كردند: در برخی كشورها با وجود آنكه اغلب دانشگاهها خصوصی است اما بودجه‌های دولتی زیادی به آنها داده می‌شود، البته نه به صورت فله‌ای، بلكه به این شكل كه دولت برای دانشگاه مسائلی را تعریف می‌كند و چنانچه دانشگاه در حل آن مسائل پیشرفت داشت، بودجه به آن تعلق می‌گیرد.
رهبر انقلاب از «هوش مصنوعی» به‌عنوان یك مسئله مهم و آینده‌ساز نام بردند و تأكید كردند: این مسئله در اداره آینده دنیا نقش دارد و باید به‌گونه‌ای عمل كنیم كه ایران جزو 10 كشور برتر هوش مصنوعی در دنیا قرار بگیرد.
رهبر انقلاب درباره بحث مهاجرت نخبگان، گفتند: امروز در كشور جوانان نخبه می‌توانند رشد و پیشرفت كنند ولی همچنانكه قبلاً هم گفته‌ایم تمایل یك نخبه برای مهاجرت به كشوری دیگر با این نگاه و توجه كه بدهكار كشور است و پس از تحصیل بازخواهد گشت، مانعی ندارد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: اما مهاجرفرستی و اینكه عناصری در بعضی دانشگاهها، جوان نخبه را از آینده مأیوس، و او را به ترك میهن تشویق می‌كنند، صریحاً خیانت به كشور و دشمنی با آن است و دوستی با آن جوان هم نیست.
ایشان در ادامه با تأكید بر مسئله مانع‌زدایی از تولید، مهمترین موانع تولید در كشور را موانع فرهنگی همچون «ناامیدی، احساس بی‌آینده بودن، بی‌همتی، بی‌حوصلگی، راحت‌طلبی، سرگرمی‌های مضرّ، احساس ناتوانی و خطرپذیر نبودن» برشمردند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در بخش دیگری از سخنانشان با ابراز خرسندی از رشد كمّی شركت‌های دانش‌بنیان، بر لزوم افزایش كیفیت این شركت‌ها تأكید و خاطرنشان كردند: در رعایت ضوابط دانش‌بنیان بودن سخت‌گیری شود.
ایشان با اشاره به دانش‌بنیان نبودن صنایع بزرگ كشور، خاطرنشان كردند: باید با استفاده از شركت‌های دانش‌بنیان، صنایع بزرگ مانند خودروسازی نیز دانش‌بنیان شوند.
رهبر انقلاب، لازمه رشد و تقویت شركت‌های دانش‌بنیان را رواج استفاده از محصولات آنها در داخل دانستند و گفتند: وقتی یك محصول دانش‌بنیان در داخل تولید می‌شود، نباید واردات مشابه آن انجام شود، و بخصوص دولتی‌ها و شركت‌های بزرگ باید از محصولات داخلی استفاده كنند.
ایشان در این زمینه افزودند: البته مجدداً عده‌ای مانند قضیه لوازم خانگی جنجال نكنند كه چرا نباید از فلان كشور واردات انجام شود، زیرا لازمه رشد شركت‌های داخلی، ایجاد بازار داخلی برای آنها است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای البته خطاب به تولیدكنندگان داخلی نیز تأكید كردند: وقتی جلوی واردات گرفته می‌شود، بنگاه داخلی نیز وظایفی دارد و نباید با استفاده از این موقعیت، قیمتها را افزایش، و یا كیفیت محصول را كاهش دهد.
ایشان زمینه‌سازی برای صادرات محصولات دانش‌بنیان را از دیگر وظایف دستگاههای دولتی دانستند و گفتند: مردم در بعضی كشورها كه خاطره خوبی از ایران دارند، حتی نام دو محصول ایرانی را نمی‌توانند بیان كنند، بنابراین علاوه بر فعالت دولت و شركتها برای بازارسازی، بخش خارجی صداوسیما نیز باید برای تبلیغ كالاهای ایرانی، برنامه‌ریزی و اقدام كند.
ایشان با اشاره به گزارشی از معاون علمی رئیس‌جمهور مبنی بر سهم كمتر از یك درصدی شركت‌های دانش‌بنیان از تولید ناخالص داخلی، تأكید كردند: این سهم باید حتماً افزایش یابد و در طول 3 تا 4 سال، حداقل به 5 درصد برسد.
رهبر انقلاب در پایان، نخبگان را آینده‌سازان و نور چشمان كشور خواندند و افزودند: من در دولتهای قبلی و كنونی برای استفاده از جوانان نخبه در مدیریت‌های میانی و حتی سطح بالا به مسئولان سفارش كرده‌ام اما شما نیز باید خود را آماده و نقش‌تان را در اداره كشور پیدا كنید.

دسترسی سریع