وضعیت نامساعد قرآنی در دانشگاه‌ها

در كشور ما نه تنها دانشجویان بلكه اساتید نیز از لحاظ فهم قرآن، عمل به قرآن و حتی خواندن صحیح قرآن، بسیار ضعیف و در سطح غیر قابل قبول هستند.

1400/08/28
|
11:58

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو قرآن ؛ استاد شهریار پرهیزكار حافظ كل قرآن در مراسم رونمایی از دوره آموزش قرآن كریم دانشگاه علوم و معارف قرآن كریم ضمن ارائه نقدهایی به وضعیت حفظ قرآن در كشور و همچنین وضعیت نامساعد قرآنی در دانشگاه‌ها، گفت: در كشور ما نه تنها دانشجویان بلكه اساتید نیز از لحاظ فهم قرآن، عمل به قرآن و حتی خواندن صحیح قرآن، بسیار ضعیف و در سطح غیر قابل قبول هستند. پرهیزكار به انتقاد از عملكرد مراكز دینی همچون حوزه‌های علمیه در توجه و عمل به قرآن كریم پرداخت و اظهار كرد : عمل به قرآن را می‌توان در رفتار، بیانات و عملكرد رهبر معظم انقلاب دید. بسیاری از سخنان و استدلال‌های عقلی و منطقی ایشان، مبانی قرآنی دارد و برگرفته شده از آیات نورانی قرآن است برای مثال ایشان بارها از طریق ادله عقلی و منطقی گفته‌اند «راه برون‌رفت از این وضعیت فرهنگی، دینی، سیاسی و حتی اقتصادی در هم پیچیده كشور، این نیست كه ما از حقوق خودمان كوتاه بیاییم.» این سخن مبنای قرآنی دارد و جالب است هیچكس، حتی كسانی كه مخالف نظرات ایشان هستند، نتوانسته‌اند نقد منطقی بر استدلالات ایشان وارد كنند. پرهیزكار وضعیت قرآنی در دانشگاه‌ها را نامساعد و تأسف‌بار عنوان كرد و گفت: در برخی كشورهای اسلامی همچون مصر، شرط ورود به دانشگاه، حفظ قرآن است. متأسفانه امروز در كشور شاهدیم نه تنها دانشجویان یا در مقاطع تحصیلات تكمیلی، بلكه اساتید نیز از لحاظ فهم قرآن، عمل به قرآن و حتی خواندن صحیح قرآن، بسیار ضعیف و در سطح غیرقابل قبول هستند. متأسفانه امروز چه در فرهنگ عموم مردم و حتی در میان خواص، اساتید و ... شاهدیم كه چقدر از قرآن فاصله گرفته شده است.
این حافظ قرآن بر توجه مسئولان در زمینه حفظ با ایجاد بستر مناسب در این زمینه تأكید كرد و افزود: متأسفانه ما در زمینه حفظ قرآن و تربیت حافظان قرآنی بسیار بد و ناكارآمد عمل كرده‌ایم به طوری كه رهبر معظم انقلاب 10 سال پیش مطالبه 10 میلیون حافظ قرآن را مطرح كردند، اما امروز پس از گذشت چندین سال، هنوز نتوانسته‌ایم حتی كمتر از نیمی از این مقدار را آن طور كه از لحاظ كیفی مد نظر ایشان بوده باشد، تربیت كنیم. امروز شاهدیم در كشورهایی همچون عربستان با روش‌های آموزشی كه در نظر گرفته شده، جمعیت حافظان قرآن به میلیون‌ها نفر می‌رسد.
وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش با اشاره به رهنمودهای قرآنی رهبر معظم انقلاب در طول سال‌های مختلف در جمع قاریان و حافظان قرآنی، گفت: ایشان همیشه تأكید داشتند، هرگونه ارتباط با قرآن بدون حفظ قرآن ناقص است. ایشان همیشه زیباخوانی و صحیح‌خوانی قرآن را ارج نهاده‌اند، اما همواره به قاریان در دیدارها تأكید كرده‌اند كه دلخوش به قرائت زیبا نباشید، زیباخوانی قرآن، مهم و ضروری است، اما حفظ قرآن از سوی یك قاری، پیام وی را كامل می‌كند.امیدوارم روزی فرا برسد كه در زمینه حفظ قرآن بتوانیم بسیار موفق‌تر از این عمل كنیم. البته حافظانی را تربیت نماییم كه مدنظر مقام معظم رهبری است و برای كشور و جامعه اسلامی هم مفید باشند.

دسترسی سریع