بررسی و واکاوی واژه های "شکر" و "طمع" در برنامه ی «ژرفای واژه‌ها»

میان برنامه "ژرفای واژه ها" با هدف واکاوی واژه های قرآن کریم روزهای شنبه و یک شنبه ساعت 18:35 به مدت 10 دقیقه به روی آنتن رادیو قرآن می رود.

1400/07/23
|
12:47

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو قرآن، «ژرفای واژه‌ها» عنوان میان‌برنامه شبکه رادیویی قرآن است که طی آن به معرفی واژگان پرکاربرد قرآن با رویکرد معناشناختی، ریشه شناسی و سیر تحول معنایی واژه پرداخته خواهد شد.

طی این برنامه گفتارمحور، واژه‌ها براساس تحلیل‌های معناشناسی ساختاری تشریح می‌شوند و برای دستیابی به معنای دقیق‌تر واژه از واژگان همنشین و جانشین استفاده می‌شود. همچنین طی این برنامه مصادیقی از آیاتی که واژه مورد نظر در آن به کار رفته است، ذکر می‌شود. پخش فرازهای زیبای تلاوت از آیات و عبارات مورد بحث متناسب با محتوای ارائه شده و ارائه و بررسی نمونه‌هایی از برگردان واژه در ترجمه‌های مختلف به منظور دستیابی به ترجمه دقیق‌تر از دیگر موضوعات برنامه ژرفای واژه‌ها است.

از اهداف و ضرورت این برنامه کوتاه می‌توان به آشنا ساختن شنوندگان با معانی دقیق واژگان پرکاربرد قرآن با بهره‌مندی از کاربرد واژه در عصر نزول، اطلاع مخاطبان از ترجمه درست برخی از آیات و عبارات قرآنی و زمینه سازی برای فهم بهتر معارف قرآن و اطلاع مخاطبان از معانی نادری برخی از واژه‌ها، اشاره کرد.

طی این برنامه از پژوهش‌های موجود با موضوع معناشناسی واژگان قرآنی از جمله کتاب «واکاوی و معادل یابی تعدادی از واژگان قرآن» به کوشش جمعی از پژوهشگران تحت نظر استاد آذرتاش آذرنوش استفاده شده است.در برنامه روزهای 24 و 25 مهر ماه نیز واژگان شکر و طمع مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

برنامه کوتاه «ژرفای واژه‌ها» از سوی گروه علوم قرآنی رادیو قرآن به تهیه کنندگی و نویسندگی سمیرا قنبری و گویندگی کتایون درویشی روزهای شنبه و یک شنبه ساعت 18:35 از موج اف ام ردیف 100 مگاهرتز به سمع شنوندگان و مخاطبان می‎رسد.

مخاطبان در سرتاسر دنیا می توانند از طریق وب سایتWWW.radioquran.IR از پخش زنده شبکه استفاده و در جریان آخرین خبرهای رادیو قرآن قرار بگیرند.
از طریق موج اف.ام ردیف 100 مگاهرتز شنونده ما باشید.

📻 fm 100 mhz

آدرس صفحات رادیو قرآن در فضای مجازی:

🌐 www.radioquran.ir

instagram.com/radioquran_ir 🆔

http://sapp.ir/radioquran 🆔

https://www.aparat.com/radioquran.ir 🆔

راه های ارتباطی ما:

📩 30000100

☎️ 02122051632_02122043017

دسترسی سریع