بررسی و واكاوی واژه های "شكر" و "طمع" در برنامه ی «ژرفای واژه‌ها»

میان برنامه "ژرفای واژه ها" با هدف واكاوی واژه های قرآن كریم روزهای شنبه و یك شنبه ساعت 18:35 به مدت 10 دقیقه به روی آنتن رادیو قرآن می رود.

1400/07/23
|
12:47

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو قرآن، «ژرفای واژه‌ها» عنوان میان‌برنامه شبكه رادیویی قرآن است كه طی آن به معرفی واژگان پركاربرد قرآن با رویكرد معناشناختی، ریشه شناسی و سیر تحول معنایی واژه پرداخته خواهد شد.

طی این برنامه گفتارمحور، واژه‌ها براساس تحلیل‌های معناشناسی ساختاری تشریح می‌شوند و برای دستیابی به معنای دقیق‌تر واژه از واژگان همنشین و جانشین استفاده می‌شود. همچنین طی این برنامه مصادیقی از آیاتی كه واژه مورد نظر در آن به كار رفته است، ذكر می‌شود. پخش فرازهای زیبای تلاوت از آیات و عبارات مورد بحث متناسب با محتوای ارائه شده و ارائه و بررسی نمونه‌هایی از برگردان واژه در ترجمه‌های مختلف به منظور دستیابی به ترجمه دقیق‌تر از دیگر موضوعات برنامه ژرفای واژه‌ها است.

از اهداف و ضرورت این برنامه كوتاه می‌توان به آشنا ساختن شنوندگان با معانی دقیق واژگان پركاربرد قرآن با بهره‌مندی از كاربرد واژه در عصر نزول، اطلاع مخاطبان از ترجمه درست برخی از آیات و عبارات قرآنی و زمینه سازی برای فهم بهتر معارف قرآن و اطلاع مخاطبان از معانی نادری برخی از واژه‌ها، اشاره كرد.

طی این برنامه از پژوهش‌های موجود با موضوع معناشناسی واژگان قرآنی از جمله كتاب «واكاوی و معادل یابی تعدادی از واژگان قرآن» به كوشش جمعی از پژوهشگران تحت نظر استاد آذرتاش آذرنوش استفاده شده است.در برنامه روزهای 24 و 25 مهر ماه نیز واژگان شكر و طمع مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

برنامه كوتاه «ژرفای واژه‌ها» از سوی گروه علوم قرآنی رادیو قرآن به تهیه كنندگی و نویسندگی سمیرا قنبری و گویندگی كتایون درویشی روزهای شنبه و یك شنبه ساعت 18:35 از موج اف ام ردیف 100 مگاهرتز به سمع شنوندگان و مخاطبان می‎رسد.

مخاطبان در سرتاسر دنیا می توانند از طریق وب سایتWWW.radioquran.IR از پخش زنده شبكه استفاده و در جریان آخرین خبرهای رادیو قرآن قرار بگیرند.
از طریق موج اف.ام ردیف 100 مگاهرتز شنونده ما باشید.

📻 fm 100 mhz

آدرس صفحات رادیو قرآن در فضای مجازی:

🌐 www.radioquran.ir

instagram.com/radioquran_ir 🆔

http://sapp.ir/radioquran 🆔

https://www.aparat.com/radioquran.ir 🆔

راه های ارتباطی ما:

📩 30000100

☎️ 02122051632_02122043017

دسترسی سریع