محمدرضا ستوده نیا

حوزه تخصصی: علوم قرآن و حدیث/ تجوید و قرائات

محمدرضا ستوده‌نیا متولد 1343 اصفهان است، وی دوران كودكی و نوجوانی خود را در اصفهان گذراند و در سال 1361 موفق به اخذ دیپلم گردید.

از یك سال قبل از انقلاب در حوزه علمیه صدر بازار و همزمان با دبیرستان شروع به تحصیلات حوزوی كرد و پس از دیپلم به طور جدی به دروس حوزوی مشغول شد و تا سال 1371 عمده دروس حوزوی شامل ادبیات عرب، فقه و اصول، منطق و فلسفه را به پایان رساند.
در سال 1371 در رشته زبان و ادبیات فارسی مشغول به تحصیل آكادمیك شد. سال 1375 دوره كارشناسی ارشد علوم قرآن و حدیث را آغاز كرد و پایان‌نامه خود را با عنوان «بررسی تطبیقی میان علم تجوید و آواشناسی» با نمره 20 دفاع كرد. این پایان‌نامه در زمره پایان‌نامه‌های برگزیده در سال 1378 به وسیله وزارت ارشاد به چاپ رسید.
این استاد قرآن كریم در همان سال در دوره دكتری پذیرفته و در سال 1381 پایان‌نامه دكتری را با عنوان «تأثیر قرائات بر تفسیر» دفاع كرد. این استاد قرآن كریم سال 1392 مدرك درجه 1 تدریس تلاوت قرآن كریم كه معادل دكتری است را به صورت افتخاری از شورای عالی قرآن دریافت كرد.

فعالیت‌ها
محمدرضا ستوده‌نیا در سال 1377 به عنوان خادم قرآن معرفی شد. وی نویسنده بسیاری از آثار و مؤلفات قرآنی است و عضو هیأت علمی و مدیر گروه علوم قرآن و حدیث دانشگاه اصفهان، مدرس رادیو قرآن، داور مسابقات بین‌المللی قرآن كریم در ایران و كشورهای اسلامی است.

برخی از آثار علمی :
1ـ كتاب «مهارت‌های تلاوت قرآن» به زبان انگلیسی با عنوان «quran recitation skills» این اثر برای اولین‌بار مهارت‌های تلاوت قرآن را به زبان انگلیسی به علاقمندان سراسر جهان عرضه می‌كند و از آخرین دستاوردهای علمی و آواشناسی بهره گرفته است.
2ـ كتاب «هنر قرائت قرآن»، این اثر تحقیق و ترجمه پایان‌نامه دكترای یكی از مستشرقان آمریكایی به نام دكتر «كریستینا نلسون» است كه درباره منشأ و سیر تحول آموزش قرآن و هنر قرائت در مصر به شیوه تحقیقی و علمی مطالعاتی را ارائه كرده است كه در نوع خود بی‌نظیر است.
3ـ كتاب «بررسی تطبیقی میان علم تجوید و آواشناسی»، این كتاب برگزیده وزارت ارشاد است و به عنوان منبع درسی و مرجعی در دوره‌های دكترای زبان‌شناسی تدریس می‌شود.
4ـ كتاب «دانش تجوید یك و دانش تجوید دو».
5ـ كتاب «دانش وقف و ابتدا».
6ـ كتاب «شرح منظومه جزریّه».
7ـ كتاب «راهنمای تلاوت».
8ـ كتاب «تلاوت قرآن» ترجمه شده به زبان اردو.
و تدوین بیش از 50 مقاله علمی، پژوهشی و تخصصی در مجلات و همایش‌های بین‌المللی داخلی و خارجی، تولید بیش از ده‌ها نرم‌افزار آموزشی و علوم قرآنی، كسب رتبه‌های بین‌المللی متعدد در پژوهش‌های علمی، برخی دیگر از آثار استاد محمدرضا ستوده‌نیا است.

وی به عنوان كارشناس در حوزه تجوید و قرائات با برنامه اكسیر رادیو قرآن همكاری دارد.

دسترسی سریع