صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه به تحلیل سی و چهارمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن پرداخت و عدم تجمیع مسابقات را امکان‌پذیر ندانست.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو قرآن، حجت‌الاسلام و‌السلمین سید‌مصطفی حسینی، رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه در برنامه رادیویی افق حاضر شد و توضیحاتی را درخصوص سی و چهارمین دوره مسابقات بین‌‌المللی قرآن ارائه داد.
وی در ابتدا بیان کرد: در فاصله سی و سومین دوره مسابقات بین‌المللی و دوره سی‌وچهارم با درخواست‌هایی از چند نهاد برای برگزاری مسابقات بین‌المللی در ستاد عالی مسابقات مواجه شدیم، از جمله مسابقات بین‌المللی دانش‌آموزان، طلاب و همچنین بخش روشندلان که سال قبل تنها در رشته حفظ کل بود و در بهزیستی هم طالب این بودند که مسابقات در رشته قرائت هم دنبال شود.
حسینی گفت: با کاری که در چند سال گذشته در ستاد عالی برگزاری مسابقات صورت گرفت، برگزاری مسابقات بین‌المللی بانوان مصوب شد و طی مباحثی که در ستاد عالی داشتیم این بحث مطرح شد که اگر ایران بخواهد در یک بازه چند ماهه چند مسابقه بین‌المللی به صورت جدا از هم برگزار کند با توجه به این که فرایند دعوت از شرکت‌کنندگان بسیار پیچیده است و فرایند انعکاس رسانه‌ای و ... سخت می‌شود لذا همه اعضای ستاد عالی اتفاق‌نظر داشتند که ما باید در قالب یک جشنواره بزرگ قرآنی همه این رویدادها را با هم برگزار کنیم.
وی در ادامه افزود: هر سال این را احساس می‌کردیم که مسابقات بین‌المللی یک فقدانی دارد و باید بخش‌های دانش‌آموزی و بانوان و ... هم باشد، این اتفاق واقعاً مسابقات ایران را به یک رویداد رقابتی جامع تبدیل کرد، در گذشته خلأهایی احساس می‌شد، در مسابقات کشوری بخش دانش‌آموزان و ... را بسیار فاخر برگزار می‌کنیم اما این که در بُعد بین‌المللی فقط مسابقات در یک بخش برگزار می‌شد خلأ بود که امسال برطرف شد.
حسینی بیان کرد: برگزاری مسابقات به این روش تجربه بسیار شیرینی بود علی‌رغم این که مشکلات خاص خودش را هم داشت و با توجه به این که اولین سال بود، هماهنگی بسیار زیادی را می‌طلبید و تجربه جدیدی هم بود، در هیچکدام از مسابقات بین‌المللی جهان هم چنین جامعیتی را نمی‌بینیم.
حسینی گفت: مسابقات ما فقط مسابقه نیست بلکه رویدادهای ترویجی، محافل قرآنی، نمایشگاه و کارگاه قرآنی برای متسابقان برگزار می‌شود، همچنین جلساتی که با متسابقان داریم، بازدیدها و تولیدات محتوایی و ... که در این مسابقات شاهد هستیم در هیچ یک از مسابقات بین‌المللی شاهد آن نیستیم، برگزاری این رویداد به این شکل باعث شد که برخی از داورانی که خودشان چندین سال است داوری می‌کنند از این رویداد به ام المسابقات تعبیر کردند.
البته ما نقاط ضعف‌ و آسیب‌هایی را هم داریم و بر آن واقف هستیم و به آن نقطه مطلوبی نرسیده‌ایم زمانی مسابقات ما به آن نقطه می‌رسد که همه افراد که در ایران زندگی می‌‌کنند در جریان برگزاری مسابقات قرار بگیرند و تأثیری از این مسابقات بپذیرند و مسابقات رشد اثرگذاری داشته باشد و در انس بیشتر مردم با قرآن و موارد دیگر تأثیرگذار باشد.
حسینی گفت: در حال حاضر امکانات و اقتضائات در کشور این اجازه را به ما نمی‌داد که بخواهیم هر یک از مسابقات را به صورت مجزا برگزار کنیم‌ و به صورت مستدل می‌گویم که اگر مسابقات بین‌المللی امسال در این 5 بخش تجمیع نمی‌شد، یقیناً امکان برگزاری مسابقات وجود نداشت، یعنی اگر می‌خواستیم بانوان را در مقطع زمانی دیگری برگزار کنیم قطعاً موفق نمی‌شدیم از طرف دیگر هم در کشور فضایی نبود که بتواند این رویدادها به صورت کامل حقش را ادا کند و پوشش رسانه‌ای مناسبی از آنها داشته باشیم، به‌عنوان کسی که بخشی از کار را بر‌عهده دارم به صورت قاطع می‌گویم که این آمادگی برای تفکیک مسابقات وجود ندارد.
وی در مورد مخاطبان مسابقات تصریح کرد: اگر نتوانیم مسابقات را به سطحی برسانیم که مشارکت مخاطبان را شاهد باشیم در واقع کار بیهوده انجام داده‌ایم، هر چند برگزاری مسابقات موجب قرآنی شدن کشور می‌شود اما این استفاده حداقلی است و باید به دنبال استفاده حداکثری از این ظرفیت باشیم.
حسینی گفت: گرچه ما سازمانی هستیم که به صورت متمرکز به مسابقات می‌پردازیم اما تعداد و حجم کار ما بسیار بالا است، در حال برگزاری مسابقات شهرستانی هستیم و بعد از آن وارد مسابقات استانی می‌شویم، شهریور مسابقات ملی را داریم و اعزام‌‌های مختلفی به مسابقات بین‌المللی داریم و در کنار این موارد سایر پروژه‌ها را هم باید انجام دهیم، لذا این که اتاقی باشد که فقط برای برگزاری مسابقات بین‌المللی تمرکز داشته باشد را لازم داریم.
وی در ادامه تصریح کرد: تبلیغاتی که برای نمایشگاه کتاب از رسانه صورت گرفت را هرگز در مورد مسابقات بین‌المللی قرآن ندیدم اگرچه باید تشکر کنیم از رسانه، آنچه که امروز در اخبار و بخش‌های معارفی در انعکاس مسابقات می‌بینیم اصلا با سال‌های قبل قابل مقایسه نیست، اما واقعیت این است که هنوز مسابقات بین‌المللی قرآن مانند رویدادهای دیگر جدی نشده و باید جدی‌تر بشود تا مردم به صحنه آیند.
وی در خصوص سطح پایین تعدادی از شرکت‌کنندگان بیان کرد: در چند سال گذشته سعی کرده‌ایم که فرایند دعوت را اصلاح کنیم و واقعا افرادی که می‌آیند از سطح بالاتری برخوردار باشند، یک مقدار در سال‌های گذشته ملاحظاتی داشتیم و وقتی کشوری نماینده خودش را می‌فرستاد و سطح تلاوت آن قاری خیلی پایین بود برای این که او را تکریم کرده باشیم بر اساس این ملاحظات اجازه می‌دادیم در جایگاه قرار بگیرد.
حسینی گفت: به دنبال این هستیم که این ملاحظات را کنار بگذایم، جلسه‌ای که با داوران بین‌المللی داشتیم نیز پیشنهاداتی داده شده است، حتی از ما درخواست داشتند که مانند برخی از کشورها که اگر شخص حضور پیدا می‌کند در هنگام ورود تستی صورت می‌گیرد و اگر سطح تلاوتش در حد مسابقات نیست به کشورش بر‌می‌گردد.
وی بیان کرد: روش‌هایی را وضع می‌کنیم که این داستان بهبود پیدا کند و هیچ برنامه‌ای نداریم که بر فرض اگر امسال 83 کشور حضور داشته‌اند الزاما نیازی نیست که سال دیگر این تعداد تغییری نکند یا افزایش یابد، حتماً این را دنبال می‌کنیم که این موضوع را کیفی‌سازی و اصراری هم بر بالا بردن سطح کمی نداریم.
حسینی در پاسخ به سؤالی پیرامون آمادگی برخی از نهادها برای برگزاری مسابقات بین‌المللی بیان کرد: برگزاری هر گونه از مسابقات بین‌المللی منوط به تصویب در ستاد عالی است و برای همین تعداد مسابقات هم، فرایند طولانی را طی کردیم لذا هیچ قولی به هیچ نهادی نمی‌دهیم که اگر اینها درخواست کردند موافقت شود، اما بررسی درخواست آنها را بررسی می‌کنیم.
وی بیان کرد: توسعه مسابقات به صورت ناهمگون و خارج از بضاعت را در دستور کار نداریم اما اگر تشخیص داده شود که ضرورتی وجود دارد و نیاز است، این را هم بنا بر اقتضائات برنامه‌ریزی خواهیم کرد.
رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف در مورد مشکلاتی که در بخش بانوان وجود داشت بیان کرد: بخش زیادی از این اشکالات را قبول دارم که وجود داشته و چون اصرار داشتیم که دو سالن در مصلی تعبیه شود تا مخاطبان و انعکاس دهندگان بتوانند دسترسی بهتری داشته باشند.
وی در مورد برگزاری مسابقات در مصلی تصریح کرد: اگر به فکر بهبود مسابقات هستیم نمی‌توانیم مسابقات را در اجلاس برگزار کنیم، چرا که آن جا سالن جلسه است و به خاطر نوع طراحی آن دو سوم افرادی که حاضر هستند نمی‌توانند جایگاه را ببینند و امکانات صوتی آنجا نیز توسط خودمان تأمین می‌شد، ضمن این که سالن اجلاس فضای مناسبی برای برگزاری کارهای هنری و نمایشی که امسال برگزار کردیم را هم ندارد.

مرتبط با این خبر

  • دهمین قسمت از برنامه ی "شمیم دانش" امروز به روی آنتن رادیو قرآن می رود

  • برنامه ی مسیر روشن به موضوع امامت در قرآن می پردازد

  • روایتی از کتاب" عقیده ی یک مسلمان" در رادیو قرآن

  • آشنا کردن مخاطبان با تاثیر قرآن بر ادب فارسی در "آیه ها و آینه ها"

  • بررسی موضوع "اهل بیت(ع) شاهدان بر اعمال مردم و اشهاد روز قیامت" در حریم ایمان

  • بهره‌ مندی دومیلیون نوجوان و جوان از کانون‌های مساجد

  • مبانی تفسیر قرآن موضوع برنامه ی "روشنا"

  • پخش زنده کرسی تلاوت اذانگاهی از رادیو قرآن

  • برنامه ی "در مکتب وحی" به تفسیر آیاتی از ولایت در قرآن می پردازد

  • بررسی موضوع انحراف در مسأله امامت در زمان بعد از پیامبر(ص)"